Menu

1 (2)

2 (11)

واقفین و اهداکنندگان

 

واقفان و اهداءکنندگان کتاب

موسس معظم حضرت آیت الله العظمی بروجردی برای راه اندازی کتابخانه سه هزار جلد کتاب به کتابخانه اهداء فرمودند. اهدا این کتاب‌ها در دو مرحله انجام گرفت در مرحله اول پانصد جلد و در مرحله دوم دو هزارو پانصد جلد بوده است.

پس از رحلت آيت ‏الله ‏العظمى بروجردى، به مرور علماء، فضلاء، تجار، ناشران، نويسندگان و افراد خير با اهداى كتاب‏هاى ارزنده به تجهيز اين كتابخانه پرداختند.

آیت الله حاج آقا محمد مقدس اصفهانی (ره)

عالم فاضل، فقیه جلیل القدر، حاج آقا محمد مشهور به مقدس از علمای روحانی و بزرگوار اصفهان بود که عمر خود را به کسب علم و دانش و فضیلت در کمال نیک نامی و پاکدامنی گذرانید. در اواخر عمر شریفشان مدتی قریب به ده سال، در حوزه علمیه قم به سر می برد و از خواص مرحوم آیة الله العظمی حاج آقا حسین بروجردی شمرده می شد و مورد علاقه شدید ایشان بود.


مرحوم مقدس در حوزه های علمیه اصفهان، نجف و قم نزد علمای بزرگ و مراجع نامی تحصیل کرده بود و از جمعی اجازه داشت و تقریرات درس اساتید خود را مفصل و مبسوط نگاشته اند.

از آثار مرحوم مقدس اصفهانی، کتاب ارزنده الاوائل می باشد که چاپ شده است.

حاج آقا محمد مقدس هرگاه به اصفهان می آمدند تنها با کتابخانه شخصی خود سر و کار داشته و چون از جوانی علاقه‌مند به آثار علمی بودند، تدریجا کتابخانه ای مهم مشتمل بر انواع کتب و مجلات علمی جمع‌آوری کردند که تعداد آن ها به بیش از دو هزار جلد (خطی و چاپی، فارسی و عربی) می‌رسید.

ایشان در حوزه علمیه قم مشغول تدریس علوم دینی بود. و از طلاب و فضلای اصفهانی تفقد و دستگیری می نمود و در حل مشکلات آنان سعی وافی مبذول می داشت. .

آيت الله مقدس اصفهاني دارای شرافت حسب و نسب و جامع فضایل و کمالات علمی و عملی بود و پس از سپری نمودن هفتاد و سه سال از عمر پرافتخار خود، عاقبت در روز پنج شنبه یازدهم ربیع الاول 1378 قمری برابر با مهرماه 1337 شمسی در بیمارستان رحیم زاده اصفهان وفات یافت و در تکیه ای که به نام آن مرحوم (جنب تکیه گلزار) در تخت پولاد بنا شده مدفون گردید. تشییع عظیم و مجالس ترحیم متعددی که در فوت آن مرحوم منعقد شد، حاکی از تاثر عمیق اهالی اصفهان بود.

حسب وصیت آيت‏ الله حاج‏ آقا محمد مقدس اصفهانى کتابخانه شخصی‌ایشان که حدود دو هزار جلد کتاب نفیس اعم از چاپی و خطی بود تحت نظر مرحوم آیة الله العظمی بروجردی به قم منتقل و به کتابخانه مسجد اعظم اهدا شد تا مورد استفاده اهل علم و محصلین علوم اهل بیت عصمت و طهارت علیهم السلام  قرار گیرد.

پیکره اصلی کتابخانه مسجد اعظم قم پس از اهدای کتب ایشان تشکیل شد زیرا اولین دسته کتبی که قابل توجه بوده و به این کتابخانه تحویل گردید و پی ریزی آن را بعمل آورده همان کتابخانه مرحوم مقدس اصفهانی بود.

 آیت الله حاج آقا حسن فرید اراکی(ره)

آیت الله حاج آقا حسن فرید در سال 1319 ق در اراک متولد و تحصیلات مقدماتی خود را در همان شهر به اتمام رساند؛ سپس برای استفاده از حوزه درس مرحوم آیت‌ ‌الله‌ العظمی حاج ‌شیخ عبدالکریم حائری یزدی به قم عزیمت و از محضر این استاد بزرگ کمال استفاده را برد .

ایشان در سال 1350ق به وطن بازگشتند و حدود سی سال در آنجا اقامت نموده وبه مباحث علمی پرداختند. سپس در سال 1380 ق مجددا به حوزه علمیه قم مراجعت و کرسی درس تشکیل دادند و تا آخر عمر شریفشان در حوزه مقدسه علمیه قم به تدریس بحث های علمی (فقه، اصول، تفسیر) اشتغال داشتند.


آیت الله حاج آقا حسن فرید علاوه بر تدریس فقه ، اصول و تفسیر اهتمام ویژه ای به مباحث اخلاقی داشتند و بسیاری از طلاب و فضلا از جلسات اخلاقی ایشان مستفیض می شدند. آن مرحوم علاقه و محبت زیادی به اهل بیت عصمت و طهارت علیهم السلام داشتند. از ایشان دست‌نوشته هایی باقی مانده که بخشی از آنها تحت عنوان تفسیر سوره حمد به چاپ رسیده است.

آیت الله فرید اراکی کتابخانه مجهزی داشتند که طبق وصیت ایشان کتاب های چاپی (حدود دو هزار جلد) به کتابخانه مسجد اعظم قم اهداء و کتاب های خطی آن در اختیار کتابخانه آستان قدس رضوی قرار گرفت.

آیت الله فرید در ربیع الثانی سال 1391 قمری و در 72 سالگی دار فانی را وداع گفتند. به محض انتشار خبر رحلت ایشان در شهر قم، حوزه علمیه به احترام خدمات ارزنده و شخصیت بزرگ ایشان ، تعطیل و مجالس مهمی به نام ایشان برپا گردید. پس از تشییع با شکوه، پیکر مطهر ایشان به نجف اشرف منتقل و در قبرستان وادی السلام ، در مقبره پدربزرگوارشان به خاک سپرده شد.

مرحوم حاج محمد رمضانى (ره)

حاج محمد رمضانی ملقب به حاجي خاور و مشهور به پدر كتاب ايران، به سال 1283 ش. متولد شد. وي عشق و علاقه شديدي به كتاب داشت .

تحصيلات خود را در مدرسه سلطاني و مدرسه سياسي گذرانده و اولين فعاليت او تاًسيس قرائت‌خانه اتفاق براي استفاده عموم بود. اوج خدمات مرحوم رمضاني تاسيس كتابفروشي و موسسه انتشاراتي كلاله‌خاور بود كه حاصل نه سال آن نشر بيش از هفتصد عنوان كتاب را موجب گرديد.


مرحوم محمد رمضانی طی سی‌و‌‌‌دو سال تلاش با هدف راه اندازی کتابخانه ای، اقدام به جمع‌آوری مجموعه‌ای از اسناد، نشریات ادواری، کتب چاپی و خطی می نماید ایشان در خصوص مرارت‌های این هدف خود چنین بیان می‌دارند که :

« سی‌و‌دو سال است که شب و روز در کار جمع آوری کتاب‌ها هستم. چقدر در این راه به خودم رنج دادم! چقدر در این مدت زحمت کشیدم! یادم می‌آید که یک دست لباس خوب نپوشیدم، یک وعده غذای کامل نخوردم، پیاده به کارهایم می‌رسیدم تا از پولی که پس انداز می‌کنم یک جلد کتاب هم که شده بتوانم بخرم، بسا روزها شده بود که با جیب پر به بازار می‌رفتم تا برای بچه هایم لباس یا چیزهای دیگر بخرم، وقتی که به خانه بر‌می‌گشتم، فکر می‌کنید چی تو دستم بود؟ کتاب بود آقا جان! کتاب بود! همیشه به فکرشم، تو خواب تو بیداری، گاهی وقت ها فکر می‌کنم که این یک دوستی کوچک و سرسری نبوده که بشود به این آسانی ها ازش گذشت، این عشق بوده، دیوانگی بوده.

سی و سه سال پیش بود که من تصمیم گرفتم برای آگاهی مردم کتاب‌خوان فهرستی از کتاب‌هایی که تا کنون چاپ شده تهیه و در چند جلد به چاپ برسانم و در اختیار مردم بگذارم. وقتی شروع به این کار کردم، دچار سرگردانی و گرفتاری شدم چون فهرستی که تهیه می‌کردم ناقص بود. برای اینکه همه آن کتاب‌ها را در اختیار نداشتم و به حدس و گمان و یا شنیدنی ها هم نمی‌شد اکتفا کرد. این بود که مصمم شدم و شروع به جمع‌آوری کتاب، مجله و روزنامه کردم. آرزویم این بود که بی سر و صدا یک کتابخانه تاسیس بکنم و برای استفاده مردم درش رو به رویشان باز کنم.»


مرحوم رمضانی تا اواخر عمر خود با تلاشی وافر و از خودگذشتگی ستودنی درصدد راه‌اندازی این کتابخانه بود و از هیچ کاری در این راه فروگذار نبوده، وی قصد داشت تا این کتابخانه را که به قول خودش «نظیرش در دنیای فارسی زبان... پیدا نمی شود و همتایی ندارد» را در شهر قم افتتاح نماید و در همین راستا دو سال پیش از درگذشتش دست یاری به سمت اهل علم و فرهنگ دراز می‌کند.

« برای جلد کردن کتابها و تهیه فیش برای آنها و فهرستی که منتشر خواهد شد و همچنین محل آبرومندی که برای آن بایستی ساخته شود احتیاج به حداقل دویست هزار تومان پول داریم. برای تهیه این پول من حاضرم سه باب مغازه کلاله خاور را با هفتاد هزار تومان کتاب موجودی آن به هر کس که مایل باشد بفروشم. همچنین خانه ام نیز می تواند به کرایه رود و از راه کمکی برای تاسیس کتابخانه باشد. زمینی هم در شهر ری دارم که آماده فروش است، تنها استمداد من از مردم خیرخواه این است که قدمی پیش بگذارند تا از فروش این ها بتوانیم وجوه مورد استفاده را تهیه کنیم. قصد دارم کتابخانه در شهر قم تاسیس گردد. چون محل و مرکز علم و دانش است. طلاب علوم دینی هم میتوانند در اوایل کار کمک بزرگی برای راه انداختن کتابخانه باشند. »

آقاى رمضانى در اواخر عمر خود اين كتاب‏ها را به قم انتقال داده بود و در خانه‏اى اجاره‏اى به طور موقت نگه‏دارى مى‏كرد تا كتابخانه‏اى به عنوان صاحب‏الامر - عجل الله تعالى فرجه الشريف - تاسيس نموده و آن‏ها را در اختيار عموم قرار دهد. اين امر چنان قطعى بود كه همه كتاب‏هاى چاپى و خطى را به مهر مربوط، ممهور كرده بود، اما اجل مهلت نداد تا اين نيت پاك جامه عمل بپوشد. پس از رحلت ايشان با تلاش مسئولان وقت كتابخانه و مرحوم حاج آقا مهدى آيت‏الله‏زاده گلپايگانى، بازماندگان محترم ايشان، اين ذخيره را در اختيار كتابخانه مسجد اعظم قرار دادند.

اهداء کنندگان کتاب در سالهای اخیر


در سال های اخیر افراد خیر کتاب‌های زیادی به کتابخانه مسجداعظم اهداء نموده اند:

1.    حضرت آیت ا... علوی بروجردی:

آیت ا... علوی بروجردی، علاوه بر اهداء 2500 جلد کتاب چاپ سربی و سنگی، تعداد 625 نسخه خطی متعلق به کتابخانه شخص حضرت آیت الله العظمی بروجردی را از ورثه خریداری و به کتابخانه اهداء نمودند. همچنین ایشان کتابهای پدر بزرگوارشان مرحوم حضرت آیت ا... محمدحسین علوی طباطبائی بروجردی را نیز به تعداد قریب 1400 جلد به کتابخانه اهداء نمودند.

2.     آقای رضا کریم پور از بروجرد، ایشان تعداد 2589 جلد کتاب متعلق به کتابخانه شخصی خود را به کتابخانه اهداء نمودند.

3.     دفتر آیت الله العظمی سیستانی، صدها جلد کتاب؛ چاپ کشورهای عربی و عربستان.

4.     دفتر آیت الله العظمی نوری همدانی، تعداد 651 جلد

5.     حاج آقای انصاری، تعداد 470 جلد

6.     آقای جعفری، تعداد قابل توجهی مجله و نشریه

7.     آیت الله استادی، علاوه بر تالیفات، تعداد قابل توجهی مجله و نشریه

8.     آیت الله وجدانی فخر، کتابخانه شخصی ایشان

9.     حجت الاسلام والمسلمین عبدالغنی مهدوی‌صفت، کتابخانه شخصی ایشان و هفت جلد نسخه خطی

10. حجت الاسلام والمسلمین رسول جعفریان، کتابخانه تخصصی تاریخ؛ صدها جلد کتاب

نهادها و افرادی که در سال‌های اخیر از  اهداء کنندگان بودند:

آقایان محمد فرقانی، سید حبیب موسوی، سید هادی موسوی، سید علی خضری، محمدعلی شوندی، سعید امانی، علیمحمدی، علی اکبر عزیزی‌نیا، محرم‌علی دعائی، گلزاری، دیباج و ... .

معاونت فرهنگی سازمان اوقاف و امور خیریه، مرکز خدمات حوزه، اداره امور کتابخانه‌های حوزه علمیه، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قم، نهاد کتابخانه های عمومی ، دفتر آیت الله العظمی مکارم شیرازی، دفتر آیت الله جوادی آملی، دفتر آیت الله مدنی تبریزی، دفتر آیت الله علوی گرگانی، کتابخانه مرکز اسناد و موزه مجلس شورای اسلامی.

اهداءکنندگان و وافقین کتاب که اسامی آنها در نشریه کتابخانه مسجد اعظم ثبت شده است:


نشریه شماره 2 

یاد بود دومین سالگرد زعیم بزرگ مسلمانان، مرجع عظیم الشأن شیعیان جهان

مرحوم آیه الله العظمی آقای حاج آقا حسین طباطبائی بروجردی قدس سره الشریف 12 شوال 1382

صفحه نورانی، مردان ملکوتی- بجای اینکه بعضی نویسندگان آن صفحه ای را که نام نیکوکاران و رادمردان در آن ثبت میشود صفحه طلائی نام گذاری میکنند، ما ارزش آنانرا از طلا و هر گوهر مادی و ارضی برتر و بالاتر دانسته و این صفحه را بنام صفحه نورانی، و آن مردم فضیلت دوست و ارجمندیرا که با اهداء کتاب در تأسیس  و تکمیل این کتابخانه مبارکه کمک نموده اند بنام مردان ملکوتی مینامیم؛ و بمنظور سپاسگذاری از این عمل خداپسند و تقدیر از این اقدام خردمندانه آنان نام کسانی که از آغاز تأسیس تاکنون ده مجلد ببالا کتاب باین کتابخانه اهداء نموده اند بترتیب شماره کتابی که اهداء کرده اند در این صفحه ثبت مینماییم، علاوه بر اینکه نام ایشان و هر کس که یک مجلد یا بیشتر کتاب باین کتابخانه فرستاده در دفاتر کتابخانه ثبت شده و چون ستاره آسمان برای همیشه میدرخشد.

اینک آمار آن بزرگان:

1.                   مؤسس بزرگوار کتابخانه، مرحوم آیه الله العظمی آقای بروجردی قدس سره 2911 مجلد

2.                   مرحوم حجه الاسلام حاج آقای محمد مقدس اصفهانی(ره) 2625 مجلد

3.                   جناب آقای حاج میرزا عباس مصباح زاده از کتابخانه والد ماجدشان مرحوم حاج مصباح نجم الممالک 344 مجلد

4.                   بازماندگان محترم مرحوم حاج شیخ محمد علی کرمانی(ه) از اصفهان 256 مجلد

5.                   جناب آقای سید منیرالدین حجتی از کتابخانه مرحوم حاج سیداحمد محسنی اراکی 223 مجلد

6.                   جناب آقای حاج سید محمدحسن طباطبائی آیه الله زاده بروجردی 209 مجلد

7.                   کتابخانه محترم ملی- تهران 200 مجلد

8.                   جناب آقای حاج شیخ عبدالحسین فقیهی رشتی 154 مجلد

9.                   جناب آقای دکتر مدرسی، از کتابخانه مرحوم حاج میرزا ابوطالب مدرسی برادر محترمشان 111 مجلد

10.                دانشگاه محترم تهران 101 مجلد

11.                آقای دکتر یحیی دادرس فرزند مرحوم آخوند ملاعلی طاهرک محلی 101 مجلد

12.                جناب آقای سیدفضل الله بنافتی 94 مجلد

13.                جناب آقای حاج ابوالقاسم استفاضه 84 مجلد

14.                جناب آقای حاج شیخ باقر نهاوندی واعظ 77 مجلد

15.                جناب آقای حاج محمود آقا کاشانی 66 مجلد

16.                سازمان محترم لغت نامه دهخدا 62 جزء

17.                جناب آقای حاج سید محمدعلی آیت الله زاده خونساری 55 مجلد

18.                جناب آقای سید آقا بزرگ مهدی پور طالقانی 51 مجلد

19.                وقفی مرحوم حاج سید حسن محسنی علیشاه عوضی 46 مجلد


20.                آقای حاج سیداسماعیل کتابچی مدیر کتابفروشی اسلامیه

21.                جناب آقای حاج سید عزیز میر بهاء زنجانی 42 مجلد

22.                جناب آقای حاج قاسم خان توکلی محلاتی 41 مجلد

23.                جناب آقای حاج محمود(حسین مردی) طرشتی 41 مجلد

24.                از محل ثلث مرحوم حاج شیخ محمدتقی خونساری – اصفهان 37 مجلد

25.                یکنفر مخدره محترمه 35 مجلد

26.                جناب آقای حاج آقا روح الله آیه الله خمینی 27 مجلد

27.                یکنفر از نیکوکاران اصفهانی 27 مجلد

28.                جناب آقای محمد اسمعیل رسول فرزاد تهرانی 25 مجلد

29.                مخدره محترمه بانو اعظم جوهرچی 23 مجلد

30.                جناب آقای حاج شیخ آقا بزرگ تهرانی علامه مؤلف الذریعه 19 مجلد


31.                جناب آقای حاج سیدحسین اثنی عشری شاه عبدالعظیمی 19 مجلد

32.                جناب آقای سیدجلال الدین محدث و حاج مهدی خادم 16 مجلد

33.                جناب آقای محمدی مدیر کتابفروشی محمدی قم 15 مجلد

34.                جناب آقای اخوی زاده زرگر خراسانی 15 مجلد

35.                مخدره محترمه بانو طیبه انوار زنجانی 14 مجلد

36.                جناب آقای آقا شیخ احمد آل اسحق زنجانی 14 مجلد

37.                جناب آقای حاج حسن آقا دانش 14 مجلد

38.                جناب آقای سیدهادی خسروشاهی – قم 12 مجلد

39.                جناب آقای حسین منوچهری 12 مجلد

40.                جناب آقای سیدمحمد امامی علی گودرزی 12 مجلد

41.                جناب آقای آقا لطف الله صافی گلپایگانی 12 مجلد

42.                جناب آقای آقا سیدمهدی لاجوردی 11 مجلد

43.                موسسه نشر نفائس و مخطوطات اصفهان 11 مجلد

44.                جناب آقای آقا شیخ محمدباقر ملبوبی اراکی 11 مجلد

45.                جناب آقای شیخ فرج آل عمران قطیفی 11 مجلد

46.                موسسه انتشارات فرانکلین تبریز 10 مجلد

47.                جناب آقای حاج محمدباقر حقیقت کتابچی 10 مجلد

48.                جناب آقای حاج میرزا محسن دوزدوزانی 10 مجلد

49.                جناب آقای حاج میرزا خلیل کمره ای 10 مجلد

50.                جناب آقای حاج سید محمدرضا آیه الله گلپایگانی 10 مجلد

51.                جناب آقای حاج محمد رمضانی مدیر کلاله خاور 10 مجلد


جرائد و مجلات و نشریات و ماهانه و هفتگی که باین کتابخانه بطور مسلسل فرستاده شده است نیز قابل توجه و تشکر بوده و از مدیران و ناشرین محترم آنها کاملا سپاسگزاریم برای اطلاع عامه فهرست آنها ذیلا یادآور میشود:

1.                   نامه آستان قدس رضوی علیه السلام- مشهد

2.                   درسهائی از مکتب اسلام – قم

3.                   اجوبه المسائل الدینیه(عربی) – کربلا

4.                   نشریه مکتبه امیرالمومنین علیه السلام – نجف

5.                   مجله تاریخ اسلام- تهران

6.                   مجله پیک اسلام – همدان

7.                   مجله سلامت فکر – تهران

8.                   نشریه کتابخانه حضرت عبدالعظیم(ع) – شهرری

9.                   مجله دانشکده ادبیات – تبریز

10.                نشریه کتابخانه ملی – تبریز

11.                مجله اخبار هفته – تهران

12.                مجله معارف جعفری – قم

13.                جریده هفتگی استوار – قم

14.                جریده هفتگی آرام – تهران

15.                جرید هفتگی وظیفه – تهران

16.                جریده هفتگی خدنگ – تهران

17.                جریده هفتگی طلوع اسلام- رشت

18.                جریده هفتگی اجتماع ملی شیراز


نام بزرگانی که را که در این یک سال ده جلد یا بیشتر کتاب بکتابخانه مبارکه اهداء نموده اند ، بترتیب شماره کتاب ثبت نموده و امیدواریم که پیوسته با نیکنامی و سرفرازی زیسته و نامشان در دفتر مردان فضیلت برای همیشه ثبت باشد:

1.                   جناب آقای آقا جمال الدین  فدائی اراکی(چاپی و خطی) 100 مجلد

2.                   جناب آقای حاج سید محمدحسن طباطبائی بروجردی 80 مجلد

3.                   جناب آقای مرحوم سید فضل الله عقیلی نوری 74 مجلد

4.                   خریداری کتابخانه از محل صرفه جوئیها 56 مجلد

5.                   جناب آقای حاج شیخ باقر نهاوندی واعظ 43 مجلد

6.                   مرحوم آقا میرزا عبدالعلی اسماعیلی (نیز بوسیله آقای نهاوندی واعظ) 43 مجلد

7.                   جناب آقای مصباح آل اسحق خوینی زنجانی 35 مجلد

8.                   جناب آقای حاج سید مصطفی صفائی خوانساری 32 مجلد

9.                   بوصیت شهید سعید مرحوم آقا سید یونس رودباری 21 مجلد

10.                از طرف مرحوم حاج آقا محمد مقدس اصفهائی 28 مجلد

11.                جناب آقای حاج آقا روح الله، آیه الله خمینی 22 مجلد

12.                بانو زهرا لاکانی و بانو بهره ور از طرف مرحوم آقا شیخ عبدالرحیم لاکانی و مرحوم محمد لاکانی 21 مجلد

13.                جناب آقای سید شهاب الدین مرعشی، آیه الله نجفی 20 مجلد

14.                کتب وقفی بوسیله جناب آقا سید ابوالفضل حسینی تبریزی 18 مجلد

15.                جناب آقای سید فضل الله بنافتی 17 مجلد

16.                جناب آقای شیخ حسن جمالی رفسنجانی 17 مجلد

17.                جناب آقای باقر روزبه 16 مجلد

18.                جناب آقای حاج آقا اسماعیل کتابچی 15 مجلد

19.                وقفی و اهدائی از جناب آقای حسین کی استوان 14 مجلد

20.                جناب آقای حاج سید هاشم رسولی محلاتی 12 مجلد

21.                جناب آقای فخرالدین نجم اراکی و آقای شیخ رضا احمدی 11 مجلد

22.                لغت نامه دهخدا 11 مجلد

23.                جناب آقای منیر الدین اراکی، از کتابخانه مرحوم حاج سید احمد محسنی اراکی 10 مجلد

24.                جناب آقای شیخ احمد آل اسحق زنجانی 10 مجلد

25.                جناب آقای حاج محمد حسن طریقت 10 مجلد

26.                جناب آقای شیخ محمد کرمی 10 مجلد

27.                جناب آقای حاج سید مهدی لاجوردی 10 مجلد


 کتابخانه مسجد اعظم- نشریه شماره 5

یادبود چهارمین سالگرد درگذشتزعیم بزرگ مسلمانان مرجع عظیم الشأن شیعیان جهان

مرحوم آیه الله العظمی آقای حاج آقای حسین طباطبائی بروجردی«قدس سره الشریف»12 شوال 1384

نامهای ارجمند آن مردان فضیلت و شرف را که در سال گذشته یا از اول تاسیس کتابخانه تاکنون(بطور تدریج) ده جلد یا بیشتر کتاب، باین مؤسسه اهداء نموده اند، زیب صفحات این نشریه نموده؛ و آمار اسامی آنانرا بترتیب شماره کتاب اهدائی باطلاع عموم میرسانیم:

     و امیدواریم بعد از این موفق شده و این وظیفه خود را نسبت بعموم کسانیکه یک جلد یا بیشتر کتاب به کتابخانه اهداء مینمایند، نیز در نشریه مسلسل کتابخانه انجام دهیم:

1.                   مرحوم مشهدی حسن شهدی بوسیله بانو مهر تاج شهدی(عیال محترمه) 265 مجلد

2.                   مرحوم آقا سید هادی حائری بوسیله آقای دکتر روحانی(فرزند ارجمند) 82 مجلد

3.                   مرحوم حاج میرزا ابوالقاسم صاحب جمعی 79 مجلد

4.                   جناب آقای حاج سید اسماعیل کتابچی مدیر کتاب فروشی اسلامیه 68 مجلد

5.                   جناب آقای حاج عنایت الله معتمدی(شرکت رنگ سازی ایران) 68 مجلد

6.                   از ثلث مرحوم حاج میرزا ابوالقاسم طباطبائی بروجردی 45 مجلد

7.                   جناب آقای حاج سید محمدحسن طباطبائی آیته الله زاده بروجردی 31 مجلد

8.                   جناب آقای حسین آقا فرخ 30 مجلد

9.                   از ثلث مرحوم حاج شعبانعلی سمسار بوسیله آقای حاج آقا رضا حاج طرخانی 27 مجلد

10.                جناب آقای حاج آقا روح الله موسوی؛ آیه الله خمینی 25 مجلد

11.                جناب آقای سید محمدکاظم جزائری 20 مجلد

12.                جناب آقای حاج شیخ باقر نهاوندی واعظ 19 مجلد

13.                دانشکده حقوق 18 مجلد

14.                جناب آقای شمس الدین پرویزی 18 مجلد

15.                بانو حاجیه خانم فیاض زنجانی 16 مجلد

16.                مرحوم آقا سید محمدعلی حسینی بوسیله بانو مونس میلی فرد(عیال محترمه) 16 مجلد

17.                جناب آقای حاج میرزا حسین مصطفوی(کتابفروش) 15 مجلد

18.                جناب آقای سید شهاب الدین حسینی مرعشی، آیه الله نجفی 13 مجلد

19.                جناب آقای حاج شیخ مرتضی انصاری، واعظ 12 مجلد

20.                جناب آقای سید محمدجواد موسوی شوشتری11 مجلد

21.                جناب آقای حاج محمدعلی انصاری 11 مجلد

22.                جناب آقای حاج میرزا مهدی بروجردی 10 مجلد

23.                جناب آقای شیخ فرج الله آل عمران قطیفی 10 مجلد

24.                موسسه مطبوعاتی اشرفی 10 مجلد

25.                جناب آقای شیخ احمد آل اسحق خوینی 10 مجلد

جراید و مجلات و نشریات مسلسل سالانه و ماهانه و هفتگی نیز باین کتابخانه فرستاده شده است که در ضمن تشکر از آقایان مدیران و ناشرین محترمین آنها آمار آنها ذیلا درج می شود:

1.                   نامه آستان قدس رضوی(ع)- مشهد

2.                   درسهائی از مکتب اسلام – قم

3.                   نشیه مجمع علمی نجات نسل جوان – قم

4.                   نشریه مجمع معارف جعفری – قم

5.                   نشریه دانشکده ادبیات – تبریز

6.                   نشریه اخبار هفته – تهران

7.                   مجله ماهانه نور دانش – تهران

8.                   مجله ماهانه دانشمند – تهران

9.                   مجله ماهانه دهقان روز – تهران

10.                مجله ماهانه سلامت فکر- تهران

11.                جریده هفتگی ندای حق – تهران

12.                جریده هفتگی استوار – قم

13.                جریده هفتگی اجتماع ملی – شیراز

14.                جریده هفتگی طلاع اسلام – رشت

15.                جریده هفتگی سایبان - رشت

 نشریه کتابخانه مسجداعظم- قم شماره غدیر دوره جدید- شماره اول شماره مسلسل -6 ذی حجه 1384 اردیبهشت 1344

کتابهایی که در این دو ماه اهداء نموده اند و آماری از تعداد کتب اهدائی و نامهای ایشان درج می شود تا  حق سپاسگزاری از آنان بعمل آمده و علاوه همگان بدانند که نیکی نیکوکاران در این جهان هم گم نمیشود تا چه رسد در پیشگاه پروردگار متعال که فرموده: «ان الله لایضیع اجر المحسنین»

1.                   آقای سیدحسین مدرسی طباطبائی، قم 58 مجلد

2.                   آقای حسین فرخ آشتیانی 20 مجلد

3.                   آقای ابوالحسن مدیریان همدانی 10 مجلد

4.                   آقای شیخ محمدرضا موحدی قمی 10 مجلد

5.                   آقای اصغر دانش، قم 8 مجلد

6.                   آقای شیخ مصطفی رهنما، تهران 6 مجلد

7.                   آقای غلامعلی شریعتمداری امیرکلائی 5 مجلد

8.                   بانو لیلی موسوی ساروی 4 مجلد

9.                   آقای حاج یوسف عباسی شیخ سرمستی 3 مجلد

10.                آقای ناصر مافی، تهران 1 مجلد

11.                آقای شیخ حسین زمانی رامسری 1 مجلد

12.                آقای استوار حسن فلاحی، مشهد 1 مجلد

13.                بانو سکینه سلطان احمدی گلپایگانی 1 مجلد

14.                آقای باقر شکری 1 مجلد

15.                آقای غلامرضا پروین آشتیانی 1 مجلد

16.                آقای داود قویمی تبریزی 1 مجلد

17.                آقای ر.ج(پنجاه ریال نقد جهت کتاب)

18.                آقای  شیخ احمد آل اسحق 1 مجلد

در دو ماه اسفند 43 و فروردین 44، جمعی از آقایان مولفین ارجمند و ناشرین محترم، مؤلفات و منشورات خود را برای استفاده صدها نفر در هر روز باین کتابخانه اهداء نموده اند که بمنظور تشکر از این عمل شایسته آنان، آمار ذیل، با الغاء عناوین و تشریفات گزارش داده می شود.

1.       نه جزء لغت نامه دهخدا؛ تالیف مرحوم علی اکبر دهخدا، اهدائی دانشگاه تهران

2.       دندان و تندرستی: تالیف آقای دکتر قاسمی تفرشی، اهدائی مؤلف

3.       پنج رساله در حج و قبله و خوابدیدن ائمه اطهار(ع) تالیف آقای حاج میرزا خلیل کمره ای تهران، اهدائی مؤلف 2 جلد

4.       پرتوی از جمال انسانیت(تفسیر سوره یوسف): تالیف آقای شیخ نعمت الله صالحی نجف آبادی، حوزه علمیه قم اهدائی مولف، 1 جلد

5.       جزء اول از مجلد عاشر و جزء اول از مجلد ثالث عشر بحار الانوار علامه مجلسی، ناشر کتابفروشی اسلامیه تهران، اهدائی ناشر، 4 جلد

6.       العقد المنیر،  فیما یتعلق بالدارهم و الدنانیر جلد اول تالیف آقای سیدموسی حسینی مازندرانی، اهدائی مؤلف، 1 جلد

7.       حسن و حسین؛ جگرگوشگان رسول اکرم، تالیف بعربی از محمدرضا مصری، مترجم: آقای شیخ محمد واصف، حوزه علمیه قم،اهدائی مترجم،2 جلد

8.       دو مذهب و دفاع از سید جمال الدین اسدآبادی: تالیف آقای سید هادی خسروشاهی(حوزه علمیه قم) اهدائی مؤلف، 2 جلد

9.       راه اسلام و بلای استعمار و توضیح درباره انجیل  و مسیح: تالیف علامه کاشف الغطاء، مترجم: آقای سیدهادی خسروشاهی(حوزه علمیه قم) اهدائی مترجم، 2 جلد

10.    الفبای فکری حسین (علیه السلام)، تالیف آقای محمدرضا صالحی کرمانی، ناشر: آقای خسروشاهی، اهدائی ناشر، 1 جلد

11.    مسائلی از زمین و آسمان: تالیف آقای سید محمدباقر طاهری شیرازی، اهدائی آقای خسروشاهی، 1 جلد

12.    خودشناسی برای خداشناسی، تالیف بانو راضیه سدیدی(شهابی)، اهدائی مؤلف، 1 جلد

13.    العلم المنصوب فی حکم آثار الغاصب و المغصوب و حکمت بوعلی سینا ج4 و توضیح المسائل رسال عملیه: تالیف آقای شیخ محمد صالح، علامه مازندرانی سمنانی، اهدائی مؤلف، 3 جلد

14.    الطهاره محبت التیمم، و تعلیقه وسیله النجاه و رساله ارث محشی، تالیف و تحشیه آقای حاج آقا روح الله موسوی آیت الله خمینی(حوزه علمیه قم) اهدائی از طرف ایشان، 10 جلد

15.    دفاع جامعه در مقابل جرم و مجرم، و صلاحیت دیوان بین المللی دادگستری تالیف آقای دکتر حافظ ایمن و آقای دکتر محمد خاور، دو رساله پایان نام دکترای دانشکده حقوق و علوم سیاسی و اقتصادی تهران، اهدائی دانشکده حقوق، 2 جلد

16.    المسائل المستحدثه، ج 1، تالیف آقای سید محمدصادق روحانی قمی(حوزه علمیه قم)،اهدائی مؤلف 2 جلد

17.    فرهنگ نو، تالیف آقای محمد قریب گرگانی، اهدائی مؤلف 2 جلد

18.    هیپرلیپمی و مکانیسم آن، پایان نامه دکترای دانشکده پزشکی تهران، تالیف آقای محمد انواری همدانی، اهدائی مؤلف 1 جلد

19.    اسلام و حقوق کارگران یا بردگان استعمار، ترجمه و اقتباس از (اصل عربی: العمل و حقوق العامل فی الاسلام، تالیف آقای محمدباقر قرشی نجف)، مترجم و نگارنده: آقای سید محمدجعفر شیخ الاسلام موسوی جزایری(حوزه علمیه قم)، ناشر: جلسات علمی اسلام شناسی، اهدائی مؤلف 1 جلد

20.    کودک نیل یا مرد انقلاب، داستان قرآنی، تالیف آقای شیخ مصطفی زمانی نجف آبادی(حوزه علمیه قم)، ناشر: جلسات علمی اسلام شناسی، اهدائی مؤلف 1 جلد

21.    تذکره شوشتر(خطی): تالیف مرحوم سید عبدالله آل سید نعمت الله جزایری، چاپ نشده، آقای سیدمحم کاظم جزائری کارمند فرهنگ قم این نسخه را در 280 صحفه در سال 1343 بخط نسخ نوشته و اهداء بکتابخانه نموده اند.

 نشریه کتابخانه عمومی مسجداعظم – قم شماره مولود دوره جدید- شماره دوم، مسلسل- شماره هفتم ربیع الاول 1385        تیرماه 1344

  کتابهائی است که در سه ماه اردیبهشت و خرداد و تیر 44 از طرف آقایان مؤلفین دانشمند و ناشرین ارجمند باین کتابخانه اهداء گردیده است:

1.                   کتابهای با ارزشی از انتشارات دانشگاه تهران میباشد که از جمله آنها است یک دوره فهرست کتب خطی دانشگاه تالیف آقای محمدتقی دانش پژوه نظر بکثرت عدد از نامبرداری این کتابها صرف نظر شده و از دانشگاه تهران که اهداء کننده آنها میباشد تشکر نموده و انتظار می رود که سلسله انتشارات خود را در این کتابخانه تکمیل نمایند. 42 مجلد

2.                   الفقه فی شرح العروه ج1-2، الوصول الی کفایه الاصول ج 1-5، المقدمات، هل تعرف الصلاه، المسلم، منشورات آقای آیه الله زاده شیرازی در کربلا، اهدائی ایشان میباشد. 13 مجلد

3.                   فلسفه قیام مقدس حسینی(ع)؛ آئین دین یا احکام اسلام؛ آئین جاویدان ج 1-3؛ ارمغان الهی: فارسی مؤلفات مرحوم خالصی زاده و ترجمه آقای حیدرعلی قلمداران ارمغان آسمان، حج یا کنگره عظیم اسلامی: فارسی تالیف آقای قلمداران که مجموع هشت مجلد از طرف ایشان اهداء شده است. 8 مجلد

4.                   گمشده شما، حسین بن علی(ع) را بهتر بشناسیم: فارسی تالیف آقای محمد یزدی(حوزه علمیه قم) اهدائی مؤلف 2 مجلد

5.                   کفایه الواعظین ج 3-4: فارسی تالیف آقای سیدابوالفضل حسینی تبریزی در تهران، اهدائی مؤلف 2 مجلد

6.                   نقباء البشر ج3: عربی تالیف آقای حاج شیخ آقا بزرگ تهرانی در نجف، اهدائی مؤلف 1 مجلد

7.                   سیرتنا و سنتنا: عربی، تالیف آقای حاج شیخ عبدالحسین امینی در نجف، اهدائی مؤلف 1 مجلد

8.                   فهرست کتابهای خطی کتابخانه مجلس شورای ملی: ج 4 فارسی تالیف  آقای عبدالحسین حائری در تهران. اهدائی مؤلف 1 مجلد

9.                   رهبران مشروطه؛ اجزاء 1 تا 15: فارسی سلسله مؤلفات و انتشارات آقای ابراهیم صفائی در تهران . اهدائی مؤلف 1 مجلد

10.                نردبان ترقی: فارسی، تالیف آقای شیخ مصطفی زمانی(حوزه علمیه قم) نشریه انجمن اسلامی جوانان شاهی؛ اهدائی ناشر

11.                راهنمای سالم و مسلول: فارسی، تالیف نویسنده ناشناس گلپایگان . اهدائی مؤلف

12.                اسلام پیشرو نهضتها: فارسی تالیف آقایان غلامحسین حقانی تهرانی و محمد مصطفوی کرمانی(حوزه علمیه قم) منشور شماره 5 جلسات علمی اسلام شناسی . قم- اهدائی ناشر

13.                همسران رسول خدا(ص): فارسی، منشور شماره 6 جلسات علمی اسلام شناسی . قم- اهدائی ناشر

کتابهائی که جمعی از دانشمندان و نیکوکاران بمنظور تهیه بهترین صدقه جاریه و ذخیره با ارزشترین باقیات صالحات باین کتابخانه اهداء نموده و علاوه بر کمک در راه پیشرفت و تکامل کتابخانه، با جامعه دانشمندان و روحانیت در راه نشر علم و فضیلت نیز همکاری مؤثری نموده اند اینک از این محترمین و نیکوکاران نیز تشکر نموده و آمار کتب اهدائی ایشان بترتیب شماره کتاب از نظر خوانندگان میگذرد:

1.          جناب آقای حاج میرزا مهدی بروجردی، قم 198 مجلد

2.          جناب آقای حاج سید محمدحسن آیه الله زاده بروجردی، قم 79 مجلد

3.          کتب موقوفه از تهران بوسیله آقای حاج سید محمدحسن حاج سیدیان 73 مجلد

4.          جناب آقای والی، قم 64 مجلد

5.          جناب آقای حاج تقی متقی، اراک 37 مجلد

6.          جناب آقای جعفر امینیان زنجانی 20 مجلد

7.          جناب آقای سید حسین مدرسی طباطبائی، قم 16 مجلد

8.          مکتبه امیر المؤمنین علیه السلام العامه، نجف 15 مجلد

9.          جناب آقای آیه الله زاده شیرازی، کربلا 4 مجلد

10.       جناب آقای اصغر دانش، قم 4 مجلد

11.       جناب آقای علی محمد خیاط شاهرودی از طرف والده محترمه 4 مجلد

12.       جناب آقای حاج سید ابوالقاسم مرعشی، تهران 2 مجلد

13.       جناب آقای عباس جورابچی، قم 2 مجلد

14.       جناب آقای الهی افجه ای، تهران 1 مجلد

15.       جناب آقای موسوی 1 مجلد

نشریه کتابخانه عمومی مسجداعظم – قم شماره نور  دوره جدید- شماره سوم    مسلسل- شماره هشتم، جمادی الثانیه- 1385                              مهر ماه 1344

کتابهایی که آقایان مؤلفین دانشمند و ناشرین ارجمند اهداء نموده اند که نام کتاب و مؤلف و اهداء کننده کتاب بترتیب شماره کتاب با الغاء عناوین و تشریفات ذکر میشود:

1.          مرشد العقول، الازهار الارجیه، الروض الانیق، الدرر و الغرر، لیله القدر، وفات زینب کبری(ع)، ثمرات الارشاد، قبله القطیف، الکلم الوجیز عربی مؤلفات آقای شیخ فرج آل عمران قطیفی در قطیف، اهدائی مؤلف 9 مجلد

2.          بحارالانوار، ج44-45(از جلد عاشر) و ج52-63(از جلد ثالث عشر) مؤلفات علامه مجلسی(ره) منشور کتابفروشی اسلامیه تهران، اهدائی ناشر. از هر جزء دو مجلد

3.          مخزن المعانی و مقتبس الیاقوت(عربی) قلع الغیبه،(فارسی) احسن اللغه(فارسی) آداب الدعاء و منتخب الادعیه(فارسی) تقویم المتقین(فارسی) مؤلفات آقای حاج شیخ مرتضی مظاهری نجفی در اصفهان، اهدائی مؤلف 5 مجلد

4.          پاسخ ما بسوالات شما، فارسی، تالیف آقایان سیدعبدالکریم هاشمی نژاد وحسن ابطحی، منشور شماره 1-4 کانون بحث و انتقاد دینی در مشهد، اهدائی آقای هاشمی نژاد 4 مجلد

5.          مهدی موعود(فارسی) ترجمه 13 بحارالانوار مترجم و نویسنده مقدمه: آقای علی دوانی(حوزه علمیه قم) منشور آقای حاج میرزا عباس علی اسلامی، اهدائی ناشر 4 مجلد

6.          خرافات در کتب مسیحیان، فارسی، مترجم: آقای علی کاظمی(حوزه علمیه قم) اهدائی مترجم 2 مجلد

7.          مناسک حج(فارسی) ترجمه و تالیف آقای حاج شیخ علی شاهرودی در مشهد، اهدائی مؤلف 2 مجلد

8.          شگفتیهائی از تاریخ اسلام و جهان(فارسی) تالیف آقای ابراهیم وحید دامغانی، منشور شماره یک انجمن تبلیغات و انتشارات آئین جعفری تهران، اهدائی مؤلف 2 مجلد

9.          گلهای صفا و نیلوفر وحشی، نظم(فارسی) ناظم: آقای ایرج زندبگله(صفای ملایری) اهدائی ناظم 2 مجلد

10.       اندلس سرزمین خاطره ها(فارسی) تالیف آقای سیدعلی محقق و اعتیادهای خطرناک فارسی، تالیف آقای شیخ مصطفی زمانی، منثور شماره 1و2 دوره جدید مجمع علمی نجات نسل جوان(حوزه علمیه قم) اهدائی ناشر 2 مجلد

11.       آنچه همه او را دنبال میکنند، فارسی: تالیف آقای مصطفی اولیائی، اهدائی مؤلف 1 مجلد

12.       دیانت زردشت، فارسی، تالیف آقای حسام نقبائی، تهران، اهدائی مؤلف 1 مجلد

13.       نگهداری و پرورش کودک، فارسی 1 مجلد

14.       اتحاد و دوستی در اسلام، فارسی، تالیف آقای سیدحسن ابطحی، مشهد، اهدائی مؤلف 1 مجلد

15.       ترک الاطناب فی شرح الشهاب، فارسی شارح: محمد ابن سالمه قضاعی از انتشارات دانشگاه تهران؛ با مقدمه آقای محمد شیروانی، اهدائی آقای شیروانی 1 مجلد

16.       دنیا در خطر سقوط، فارسی، تالیف آقای شیخ مصطفی زمانی، منشور جلسات علمی اسلام شناسی(حوزه علمیه قم) اهدائی مؤلف 1 مجلد

17.       تذکره الادله فی شرح التبصره، عربی، شارح آقای حاج میرزا حبیب الله ملکی تبریزی؛ منشور آقا سیدابوالفضل حسینی تبریزی، تهران،اهدائی ناشر 1 مجلد

                نشریات و مجلات و جرائد: مکتب اسلام؛ مکتب تشیع؛ معارف جعفری؛ استوار از قم؛ نامه آستان قدس از مشهد؛ نور دانش؛ ندای حق؛ سلامت فکر؛ دانشمند؛ دهقان روز؛ مرزهای نو از تهران؛ طلوع اسلام؛ سایبان از رشت؛ اجتماع ملی از شیراز؛ المبلغ از پاکستان؛ نیز مسلسل و مرتب بدفتر کتابخانه رسیده و مورد استفاده عموم میباشند.

          کتابهایی که از طرف نیکوکاران و فضیلت دوستان بکتابخانه مبارکه مسجداعظم اهداء شده است:

1.          آقای دکتر منیرالدین حجتی اراکی از کتب مرحوم حاج سیداحمد محسنی والد ماجدشان، خطی:90 جلد، چاپی: 8 جلد

2.          آقای حاج آقا ضیاء نوری گلپایگانی خطی: 3 جلد، چاپی: 39 جلد

3.          وقفی مرحوم آسید حسن موسوی رزکی، بوسیله آقای سیداحمد رزکی 15 جلد

4.          آقای محمد صادق سعیدی، مدیر کتابفروشی حافظ یزد 12 جلد

5.          آقای سید حسین مدرسی طباطبائی، قم 9 جلد

6.          آقای حاج محمد چیت ساز 5 جلد

7.          آقای آشیخ احمد آل اسحق خوئینی 5 جلد

8.          آقای اصغر دانش، قم 3 جلد

9.          آقای مستعان پوی(موضوع طب) 2 جلد

10.       آقای احمد فیض 2 جلد

11.       بانو حاجیه اکرم باقرزاده 2 جلد

12.       آقای حاج شیخ مرتضی مظاهری نجفی، اصفهان 2 جلد

13.       آقای سید علی بطحائی گلپایگانی، خطی 1 جلد

14.       آقای مهندس علی اکبر طلوعی 1 جلد

15.       آقای محمد روحانی 1 جلد

16.       آقای سیدجواد حسینی زارچ 1 جلد

17.       آقای سیدرضا محسن خلق، قم 1 جلد

18.       اداره کل نگارش- وزارت آموزش و پرورش، تهران 1 جلد

 نشریه کتابخانه عمومی مسجداعظم- قمشماره مبعث دوره جدید- شماره چهارم                مسلسل- شماره نهم رجب المرجب- 1385                     آبانماه 1344

کتابهایی که در دو ماه اخیر به کتابخانه رسیده است، کتابهایی که از طرف آقایان مؤلفین و ناشرین اهداء شده:

1.                   در ثمین و ماء معین: فارسی، رقعی، 420 صفحه؛ دارای پنج مقدمه و یک خاتمه و 22 مجلس، موضوع: مواعظ و اخلاق و متنوعات، مؤلف آقای حاج سید مجتبی ایزجی زنجانی؛ ناشر: کتابفروشی بوذرجمهری، مصطفوی تهران، اهدائی مؤلف 3 جلد

2.                   منهاج السرور یا صد و ده حکایت: فارسی، وزیری، 304 صفحه، موضوع: حکایات متنوعه سرورآمیز، مؤلف آقای حاج شیخ علی قرنی  گلپایگانی، ناشر: کتابفروشی اسلامیه تهران، اهدائی مؤلف 2 جلد

3.                   الکافی(الاصول و الروضه و شرح جامع): جزء 4و5؛ عربی، وزیری، 412و406 صفحه،  شارح: ملامحمدصالح مازندرانی(1081) ناشر: کتابفروشی اسلامیه- تهران، اهدائی ناشر 2 جلد

4.                   الاخلاق و الادب: عربی، رقعی، 380صحفه، چاپ کربلا، یکدوره نشریه ماهانه سال 4- مؤلف و ناشر: آقای شیخ محمدحسین اعلمی، موضوع: مباحث متنوعه اسلامی و اجتماعی؛ اهدائی مؤلف، 1 جلد

5.                   جامع المدارک فی شرح المختصر النافع: جلد دوم، عربی، وزیری، 636صحفه، موضوع: فقه: «مباحث زکوه، خمس، صم، اعتکاف،حج» مؤلف آقای حاج سید احمد آیه الله خوانساری، تهران، ناشر: کتابخانه صدوق تهران، اهدائی مؤلف 1 جلد

6.                   کنز العرفان فی فقه القرآن ج2، عربی، وزیری، 400صفحه، موضوع: فقه بر پایه استنباط از آیات قرآنیه در مباحث مکاسب تا حدود و دیات، مؤلف: فاضل مقداد(826ه)با تعلیقات و اضافات از آقای میرزا محمدباقر شریف زاده گلپایگانی در تهران، اهدائی مستعان پور،«علی اصغر موضوع طلب» بوسیله آقای شریف زاده، 1 جلد

7.                   ارث الزوجه و رساله فی حکم القضاء علی: عربی، رقعی، 72صفحه، موضوع: بحث استدلالی در مسئله ارث زوجه از اراضی ترکه زوج و مسئله نکول مدعی علیه از یمین. مؤلف: آقای لطف الله صافی گلپایگانی(حوزه علمیه قم)؛ اهدائی مؤلف، 1 جلد

8.                   تجسم عمل یا تبدل نیرو بماده: فارسی، وزیری، 392صفحه، موضوع: معاد و تجسم اعمال طبق اصول قدیم و جدید، مؤلف: آقای سیدمحمد امین رضوی سلدوزی رضائیه، اهدائی مؤلف، 1 جلد

9.                   الدراسات الاسلامیه: عربی، وزیری، 105صفحه، چاپ نجف، در مباحث متنوعه اسلامی، مؤلف: آقای سیدمحمد کلانتر، ناشر جامعه دینیه نجف،  اهدائی مؤلف، 1 جلد

10.                الدراسات الاسلامیه فی اصول الفقه: ج3، عربی وزیری، 200صفحه، چاپ نجف، در مباحث قطع و ظن اصول فقه، مؤلف: آقای سیدمحمد کلانتر، ناشر: جامعه دینیه نجف، اهدائی مؤلف، 1 جلد

11.                ابراهیم بت شکن یا قهرمان توحید: فارسی، رقعی، 130صفحه، چاپ دوم، تحلیل از زندگانی دینی و اجتماعی حضرت ابراهیم خلیل، مولف: آقای مصطفی زمانی(حوزه علمیه قم)، اهدائی مؤلف، 1 جلد

12.                فهرست کتابهای چاپی عربی: فارسی، وزیری، 1014صحفه، چاپ تهران، مشتمل بر کتابهای چاپی در 1340ه ببعد در خارج، و از اول آمدن چاپ در ایران، مؤلف: آقای خانبابا مشار، اهدائی مؤلف، 1 جلد

13.                نقش فرهنگ در سرگذشت جوانان: فارسی، جیبی، 72صفحه، در مسائل مربوطه بهدایت و تربیت جوانان، نشریه شماره 8 مجمع علمی نجات نسل جوان، اهدائی ناشر، 1 جلد

14.                دعائی از صحفیه سجادیه با ترجمه فارسی: جیبی، 81 صفحه، در شکایت از ستمکاران، منشی: حضرت امام سجاد زین العابدین(ع)، ناشر: کتابخانه و قرائتخانه ملکه اسلام(مسجد خیابان فردوسی- تهران)، اهدائی ناشر، 1 جلد

15.                دامان مادران یا دبستان اولیه بشر: فارسی، جیبی 25 صفحه، تاثیر اخلاق و روش مادر در تربیت فرزند، مؤلف: آقای س. آموزگار، ناشر: انجمن اسلامی جوانان شاهی، اهدائی ناشر، 1 جلد

16.                راهی بسوی خدا: فارسی، جیبی، 24 صفحه، شرح حال سید صدرالدین کاشف دزفولی، مؤلف: آقای دکتر سیدموسی گشه گیر، اهدائی مؤلف، 1 جلد

نشریه سال نهم کانون سردفتران تهران 7 شماره و نشریات و جرائد و مجلات هفتگی و ماهانه دیگری نیز همانند ماههای پیش از طرف ناشرین ارجمند آنها بکتابخانه مسجداعظم رسیده است.

کتابهایی که مردمان نیکوکار و فضیلت دوست اهداء نموده اند:

1.             جناب آقای حاج شیخ عبدالحسین فقیهی- قم 19 جلد

2.             آقای عزت ارسی 8 جلد

3.             آقای سید حسین مدرسی طباطبائی- قم 6 جلد

4.             آقای ابوالفتح الهی تهرانی 6 جلد

5.             آقای شیخ احمد آل اسحق خوینی- قم 3 جلد

6.             جناب آقای حسن انصاری محلاتی- قم 2 جلد

7.             خریداری کتابخانه 2 جلد

8.             یکنفر بانوی محترمه 2 جلد

9.             جناب آقای عبدالرزاق العویناتی – بغداد 1 جلد

10.          جناب آقای وزیری- یزد       1جلد

11.          جناب آقای شیخ محمدشریف کاشانی 1 جلد

12.          جناب آقای حاج محمدصادق فلاح 1 جلد

13.          جناب آقای داود خان قویمی و حاج میرزا حسنخان وکیلی 1 جلد

14.          جناب آقای مشهدی محمدحسین آقای چالکشی 1 جلد

15.          جناب آقای محمد مونسیان 1 جلد

 نشریه کتابخانه عمومی مسجداعظم- قمشماره رحمت دوره جدید- شماره پنجم  ،  مسلسل- شماره دهم           رمضان – 1385                         دیماه 1344

کتابهائی که مؤلفین و ناشرین محترم اهداء نموده اند و بطور اجمال، معرفی آنها بعمل میآید:

1.                   جواهر العلوم: ج1-2-3، فارسی، وزیری، 388صفحه،(مشتمل بر مطالب متنوعه از علوم لفظیه و عقلیه و نقلیه) مؤلف و ناشر: آقای حاج سید مهدی غضنفری0 خمینی، اهدائی مؤلف، 3 جلد

2.                   محمد(ص) پیغمبر شناخته شده: فارسی، وزیری، 356صفحه(تاریخی، انتقادی، جوابگوی کتاب«محمد(ص) پیغمبری که از نو باید شناخت» مؤلف و ناشر: آقای حاج محمدعلی انصاری، قم، اهدائی مؤلف، 2 جلد

3.                   راهنمای انس و مودت: فارسی، نامه ای، 164صفحه(مطالب اخلاقی و آداب معاشرت) مؤلف: آقای حاج وجدانی سرابی، قم، اهدائی مؤلف، 2 جلد

4.                   مصباح الهدی: ج5، عربی، وزیری، 482صفحه(فقه استدلالی شرح بر قسمتی از عروه الوثقی) مؤلف: آقای شیخ محمدتقی آیه الله آملی، تهران، اهدائی مؤلف، 1 جلد

5.                   جامع الدرر: ج1-2، فارسی، وزیری،(دارای مطالب متنوعه اخلاقی و عرفانی و تاریخی و مذهبی) مؤلف: آقای حاج آقا حسین فاطمی رضوی قمی، قم، ناشر: آقای حاج حیدرعلی عرب نیا، اهدائی مؤلف و آقای حاج سیدعلی محمد سیدی قمی، 2 جلد

6.                   جامع المدارک: ج2، عربی، وزیری، 636صفحه(فقه استدلالی، شرح بر قسمت زکوه و خمس و صوم و حج مختصر النافع) مؤلف: آقای حاج سید احمد آیه الله خوانساری، تهران، اهدائی مؤلف، 1 جلد

7.                   خواسته های بشر: فارسی، نامه ای، 384صحفه(تطبیق دستورات و مقررات اسلامی با خواسته های اجتماعی و انفرادی بشر) مؤلف آقای حاج میرزا علی مشکینی نجفی، قم، اهدائی مؤلف، 1 جلد

8.                   تاریخ فلسفه و فلاسفه: فارسی،نامه ای،352صفحه(در شرح حال جمعی از فلاسفه و روش فلسفی آنان) مؤلف، آقای محمدعلی موحدی پیشوائی، قم، اهدائی مؤلف، 1 جلد

9.                   کودک نیل یا مرد انقلاب: فارسی، نامه ای، 210صحفه، چاپ جدید(تاریخ تحلیلی زندگی حضرت موسی کلیم(ع) مولف: آقای مصطفی زمانی نجف آبادی، قم، اهدائی مؤلف، 1 جلد

10.                خاطرات زندگانی آیه الله بروجردی: فارسی، وزیری، 198صفحه(تحلیل از زندگانی آیه الله بروجردی از ولادت تا رحلت) مؤلف: آقای حاج سید محمدحسین علوی طباطبائی بروجردی، تهران، اهدائی مؤلف، 1 جلد

11.                مسلمانان هند و کشمیر: فارسی، جیبی، 156صفحه(مطالبی درباره اختلافات کشمیر و هند و علل و نتایج آن)مؤلف: آقای سید هادی خسروشاهی، قم، اهدائی مؤلف، 1 جلد

12.                امام علی(ع) صدای عدالت انسانیت: فارسی، وزیری، 366صفحه(تحلیل شخصیت و عظمت امیرالمومنین علی علیه السلام) مؤلف جرج جرداق مسیحی لبنانی، ترجمه و پاورقی از: آقای سیدهادی خسروشاهی، قم، ناشر: بنگاه مطبوعاتی فراهانی، تهران، اهدائی ناشر، 1 جلد

13.                سالنامه مکتب تشیع سال ششم: فارسی، نامه ای، 368صفحه(دارای مقالات متنوعه علمی و دینی و اخلاقی) نوشته جمعی از نویسندگان دانشمند، نشریه سالانه مکتب تشیع، قم، اهدائی ناشر، 1 جلد

14.                گفتار شیعه در اصول و فروع: فارسی، وزیری، 464صفحه(مطالب اعتقادی و اخلاقی و اجتماعی اسلامی) مؤلف: آقای حاج شیخ شمس الدین مجتهدی نجفی، تهران، اهدائی: آقایان هدایت الله جدید- الاسلام زنوری و مشهدی عبدالحسین ارشدی زنجانی و مشهدی محمود فرزدی تبریزی بوسیله مؤلف، 4 جلد

15.                قوانین فقه اسلامی: فارسی، وزیری، 346صفحه(ترجمه النظریات العامه للموجبات و العقود؛ تالیف دکتر صبحی ... لبنانی، در التزامات و عقود فقه اسلامی با مقایسه بقوانین جدید) مترجم: آقای جمال الدین جمالی محلاتی، تهران، اهدائی مترجم، 1 جلد

16.                سر دفتر در اسلام: فارسی، جیبی، 112صفحه(آداب کتابت اسناد معاملات، مشتمل بر تفسیر  آیه ... بقره 281) مؤلف: آقای جمال الدین جمالی اهدائی، مولف، 1 جلد

17.                پرسش و پاسخ: فارسی، جیبی، 76صفحه(شامل 18 پرسش و پاسخ دینی و علمی) نوشته آقای حسین نوری، ناشر: کانون نشر حقایق اسلامی، قم، اهدائی مولف، 1 جلد

18.                دو شماره از پرسش و پاسخ های این مجموعه در شماره قبل این نشریه درج گردید و در آنجا تذکر داده بودیم که مجموع آن پرسش و پاسخ ها جداگانه بطور مسلسل منتشر میشود.

 کتابهایی که نیکوکاران اهداء نموده اند:

1.             آقای سید علی آیه الله زاده انگجی بنا بر وصیت مرحوم حاج محمد آقا اباترابی: از تهران 96 مجلد

2.             آقای حاج سید محمدحسین علوی طباطبائی بروجردی، تهران 53 مجلد

3.             آقای حاج سید حسین چاوشی مجرد، قم 52 مجلد

4.             آقای دکتر محمود نجم آبادی، تهران 50 مجلد

5.             آقای سید حسین مدرسی یزدی، قم 24 مجلد

6.             آقای حاج شیخ مرتضی اردکانی، اصفهان 12 مجلد

7.             آقای حاج شیخ باقر نهاوندی واعظ، تهران 11 مجلد

8.             آقای حاج سید جعفر مرقاتی خوئی 7 مجلد

9.             آقای شیخ محمدرضا موحدی، قم 4 مجلد

10.          آقای شیخ احمد آل اسحق، قم 4 مجلد

11.          مکتبه الامام امیرالمؤمنین(ع)، نجف اشرف 3 مجلد

12.          مؤسسه انتشارات فرانکلین، تبریز 3 مجلد

13.          آقای کربلائی محمد امیری، آبادان 2 مجلد

14.          آقای احمد معصومی، اراک 2 مجلد

15.          خریداری کتابخانه 2 مجلد

16.          بانو عذرا خوئی 3 مجلد

17.          آقای حاج سید مهدی غضنفری، خیمنی 1 مجلد

18.          آقای سید علی محمد سعیدی، قم 1 مجلد

19.          آقای جمال الدین جمالی، تهران 1 مجلد

20.          آقای شایانی، قم 1 مجلد

21.          آقای غلامحسین حصیری، آبادان 1 مجلد

22.          آقای فخرالدین وفا، تهران 1 مجلد

23.          آقای منوچهر مظفریان، کازرون 1 مجلد

 نشریه کتابخانه عمومی مسجداعظم- قم شماره مخصوص سالگرد دوره جدید- شماره ششم        مسلسل- شماره11 شوال 1385      بهمن ماه 1344

کتابهایی که آقایان مؤلفین دانشمند و ناشرین ارجمند اهداء نموده اند:

1.                      غنیه الطالب فی التعلیقه علی المکاسب: ج1، عربی، وزیری، 342صفحه، چاپ قم(شرح و توضیح بر مکاسب محرمه شیخ انصاری) مؤلف: آقای حاج شیخ مرتضی اردکانی، اصفهان، اهدائی مؤلف، 5 جلد

2.                      الحجه علی ذوی النهی فی حرمه حلق اللحی: فارسی، جیبی، 104 صفحه(استدلال بر حرمت تراشیدن ریش) مولف: آقای حاج شیخ مرتضی مظاهری نجفی اصفهان، اهدائی مؤلف، 2 جلد

3.                      مسیحیگری و فرویدیسم: فارسی، جیبی، 132صحفه(در مقایسه میان نظر مسیحیت و اسلام در برابر مادیت و ترجیح نظر اسلام) مؤلف: استاد محمد قطب مصری، مترجم: آقایان سید ضیاء الدین روحانی و سیدهادی خسروشاهی، قم، ناشر: مترجم، اهدائی آقای خسروشاهی، 1 جلد

4.                      چکنیم که ثروتمند شویم: فارسی، جیبی، 110صفحه(تحلیل اوضاع زندگی روحانیین و راههای بدست آوردن ثروت) مؤلف: آقای حاج سید مصطفی کاشفی خوانساری، ناشر: سازمان روحانیت و کار، اهدائی مؤلف، 1 جلد

5.                      اسلام و همزیستی مسالمت آمیز: فارسی، نامه ای، 232صفحه(تحلیل روش مسلمین با ملل غیر اسلامی و مقایسه آن با روش سایر ملل) مؤلف: آقای عباسعلی عمید زنجانی، قم، ناشر: دارالکتاب الاسلامیه، تهران، اهدائی مؤلف،بوسیله آقای سیدهادی خسروشاهی، 1 جلد

6.                      آنچه هر مسلمان باید بداند: فارسی، نامه ای، 62صفحه(فهرستی از عقاید و وظایف و اخلاق اسلامی) مؤلف: آقای سید محمد شیرازی، کربلا، مترجم: آقای علی کاظمی، قم، اهدائی مترجم، 1 جلد

7.                      تفسیر و ترجمه نماز: و دوازده امام خواجه نصیرالدین طوسی: فارسی، جیبی، 48صفحه(تحلیل و تشریح اسرار نماز و ترجمه ظاهر آن از مرحوم شمس الافاضل خواجه نصیر، و ترجمه دعای دوازده امام از آقای حاج شیخ عباس مصباح زاده) ناشر: شرکت نسبی اقبال، تهران، اهدائی ناشر، 1 جلد

8.                      المسائل المستحدثه: جلد دوم عربی، وزیری، 126صفحه(بحث استدلالی از مسائل مستحدثه فقهی) مؤلف: آقای سید محمدصادق روحانی، قم، ناشر: کتابفروشی محمدی، قم، اهدائی ناشر، 1 جلد

9.                      اسلام و مشکلات اقتصادی بضمیمه مسئله ربا و رباخواری: فارسی، جیبی، 176صفحه، چاپ دوم، تهران(مقایسه مکتبهای اقتصادی با سیستم اقتصادی اسلام- تحلیل موضوع ربا و حرمت آن در اسلام) مولف بعربی: سید ابوالاعلی مودودی و شیخ محمد ابو زهره مصری، مترجم: آقای سید هادی خسروشاهی، قم، ناشر: موسسه مطبوعاتی فراهانی، تهران، اهدائی مولف، 1 جلد

10.                   جوان از نظر عقل و احساسات(گفتار فلسفی) ج1: فارسی، وزیری، 480صفحه(بحث در مسائل مربوطه بجوانان از نظر دین و دانش) مولف: آقای محمدتقی فلسفی واعظ، تهران، اهدائی مولف، 1 جلد

کتابهایی که مردم نیکوکار و علاقه مند بمؤسسات علمی و دینی بکتابخانه مسجداعظم اهداء نموده اند:

1.       حضرت آیت الله خوانساری: از تهران 10 مجلد

2.       آقای احمد خسروی کوچک سرائی: از شاهی 10 مجلد

3.       آقای سیف الله کبیریان از شاهی 6 مجلد

4.       آقای ولی الله زمانی شهمیرزادی – از شاهی 5 مجلد

5.       آقای حاج آقا شیخان: از تهران 5 مجلد

6.       خریداری کتاب از محل کمک دو نفر نیکوکار 5 مجلد

7.       آقای شیخ احمد آل اسحق زنجانی- از قم 3 مجلد

8.       آقای اصغر دانش: از قم 3 مجلد

9.       آقای جان علی عبدی: از شاهی 3 مجلد

10.    انجمن اسلامی جوانان- از شاهی 2 مجل

11.    آقای مشهدی علی خسروجردی: از تهران 2 مجلد

12.    آقای حسین صادقی اردستانی- از تهران 2 مجلد

13.    ولی الله بابائی- از تهران 1 مجلد

14.    حاج آقا عبدالله آل آقا: از تهران 1 مجلد

15.    آقای بهرام امینی آموزگار فرهنگ- از شاهی 1 مجلد

16.    آقای صالح فرشاد آشتیانی: از تهران 1 مجلد

17.    آقای حاج محمدحسن معزی: از تهران 1 مجلد

18.    آقای محمدباقر محمدی: از شاهی 1 مجلد

19.    آقای سید محمدکاظم سعیدی 1 مجلد

 نشریه کتابخانه عمومی مسجداعظم- قم بهمکاری و زیر نظر جمعی از دانشمندان حوزه علمیه سال دوم ، شماره اول      مسلسل:     شماره 12  ذیحجه الحرام 1385  فروردین ماه 1345قم – چاپ حکمت

کتابهایی که آقایان مؤلفان و ناشران اهداء کرده اند:

1.       امامزادگان معتبر ایران و رجال مدفون در کاشان: فارسی، رقعی، 60صفحه چاپ دوم(شرح حالات و امامزادگان مدفونین در کاشان) مولف: آقای حاج سید عزیزالله امامت، کاشان، اهدائی مولف، 2 جلد

2.       رهنمای منطق: فارسی، جیبی، 93صفحه چاپ قم(بحث در قسمتی از مباحث منطقی) مولف: آقای سید محمدباقر محدثی نجفی(سید ضیاء الدین) اهدائی مولف، 2 جلد

3.       النظام المالی و تداول الثروه فی الاسلام: عربی، رقعی، 103 صفحه، چاپ نجف(بحثی در پاره ای از مسائل اقتصادی اسلامی) مولف: آقای محمد مهدی الآصفی، نجف، اهدائی: مولف، 1 جلد

4.       مدرسه النجف و تطور الحرکه الاصلاحیه فیها: عربی، رقعی، 159صفحه، چاپ نجف(تشریح اوضاع علمی و دینی و اجتماعی نجف اشرف) مولف: آقای محمد مهدی الآصفی، اهدائی: مولف، 1 جلد

5.       شیعه و زمامداران خودسر، ترجمه الشیعه و الحاکمون: فارسی، رقعی، 359صفحه، چاپ دوم(روش حکومتهای اسلامی با طایف شیعه) مولف: آقای محمدجواد مغنیه، مترجم: مصطفی زمانی، اهدائی: مترجم، 1 جلد

6.       آینده اسلام و امواج خطرناک: فارسی، رقعی، 199صفحه، چاپ تهران(بررسی مشکلات پیشرفت اسلام و راه بر طرف نمودن آنها) مولف بفرانسه: آقای بن نبی از دانشمندان الجزایر، مترجم از عربی بفارسی: آقای مصطفی زمانی، اهدائی مترجم، 1 جلد

7.       مجموعه قصه های شیرین ج1-2: فارسی، رقعی، 188صفحه، چاپ تهران(داستانهای اخلاقی و دینی) مولف: آقای حسن مصطفوی، تهران، اهدائی مولف، 2 جلد

8.       آنچه باید یکدختر بداند و اسلام و زن: فارسی، رقعی، 32 صفحه، چاپ تهران(قسمتی از آداب و وظایف بانوان، مولف: آقای حسن مصطفوی، تهران، اهدائی: مولف، 1 جلد

9.       حکومت در اسلام: فارسی، وزیری، 430صفحه، چاپ تهران(بحث و تحقیق در پیرامون حکومت اسلامی) مولف: آقای حیدرعلی قلمداران، اهدائی: مولف، 1 جلد

10.    وصیتنامه خالصی؛ آیا اینان مسلمانند: جیبی، فارسی، 152صفحه، چاپ: قم(آداب تجهیز میت و مطالب مربوطه بآن) مولف: مرحوم خالصی زاده، مترجم: آقای حیدرعلی قلمداران، اهدائی مترجم، 1 جلد

11.    دیابت یا بیماری قند: فارسی، رقعی، 62صفحه، چاپ تبریز(موجبات پیدایش مرض قند و درمان آن) مولف: گراف کانکلین، مترجم: دکتر سعید راد، ناشر: شرکت فرانکلین تبریز، اهدائی مولف، 1 جلد

12.    گمشده همگان یا فهرست بعضی از کتابهای سودمند: نشریه دوم مکتب ولی عصر فارسی، وزیری 34صفحه، چاپ قم(اسامی و آمار بعضی از کتابهای متفرقه) مدیر نشریه: شکرالله جهان مهین، اهدائی: شورای کانون مکتب ولی عصر، 1 جلد

13.    مناظرات- ترجمه الاحتجاجات العشره: فارسی، رقعی، 60صحفه، چاپ تهران( گفتگو و بحث در پاره ای از مسائل مذهب شیعه) مولف: عبدالله بن سید محمد شیرازی، مترجم: آقای سید ابوالفضل حسینی تبریزی، تهران، اهدائ: مترجم، 1 جلد

14.    تاریخ پیامبران و قصص قرآن: فارسی، جیبی، 190صفحه، چاپ تهران(شرح حالات و زندگی پیغمبران) مولف: آقای سیدمحمد صحفی) اهدائی: مولف، 1 جلد

15.    رساله نوریه: فارسی، رقعی، 85صفحه، چاپ تبریز(معرفی سلسله ذهبیه) مولف: آقای شمس الدین پرویزی، اهدائی: مولف، 1 جلد

16.    پرسش و پاسخ:ج2، فارسی، جیبی، 94صفحه، چاپ قم(بحث و تحلیل پاره ای از مسائل علمی و دینی)مولف: آقای حسین نوری، اهدائی: مولف، 1 جلد

17.    هدایه المتعلمین فی الطب: فارسی، وزیری، 918صفحه، چاپ مشهد( مباحث تشریحی و بهداشتی و درمانی) مولف: ابوبکر ربیع بن احمد اخوینی بخاری، ناشر: دانشگاه مشهد، اهدائی: ناشر، 1 جلد

18.    سالنامه معارف جعفری: فارسی، وزیری، 278صفحه، چاپ قم(مجموعه مقالات متفرقه دینی و اخلاقی و اجتماعی) موسس و ناشر: آقای احمد محصل یزدی، اهدائی: ناشر، 1 جلد

19.    مجموعه اسناد و فرامین آستانه ری: فارسی، رحلی، چاپ تهران(ترجمه حالات حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) و شهر ری و سوابق تاریخی و اسناد و فرامین تولیت آستانه) مولف: آقای دکتر هدایتی، اهدائی آستانه مقدس شهر ری، 1 جلد

کتابهایی که مردم نیکوکار و علم دوست اهداء کرده اند:

1.       آقای باقر روزبه 39 جلد

2.       اداره اوقاف قم 14 جلد

3.       آقای حاج سید فضل الله بنافی مازندرانی 13 جلد

4.       آقای حاج میرزا حسن مصطفوی، تهران 14 جلد

5.       آقای سید حسین مدرسی طباطبائی، قم 7 جلد

6.       خریداری کتابخانه 6 جلد

7.       یکنفر از آقایان فضلا 5 جلد

8.       آقای ابوالفتح الهی، تهران 4 جلد

9.       آقای محمدصادق نیارودسری 4 جلد

10.    آقای کازرونی 4 جلد

11.    آقای حسن آقا تهرانی بازار سلطانی 4 جلد

12.    آقای اصغر نهاوندیان، تهران 3 جلد

13.    آقای حاج سید اسدالله محمدی گسکر رودسری 3 جلد

14.    آقای حاج شعبانعلی تهرانی 2 جلد

15.    آقای حاج فضل الله معماری آشتیانی 2 جلد

16.    آقای سید عزیز الله امامت کاشانی 2 جلد

17.    آقای ابوالقاسم استفاضه، تهران 2 جلد

18.    آقای مسیح وحیدی بندرگزی 2 جلد

19.    آقای حسین آقا توکلی بیجاری از طرف مرحوم پدرش حاج میرزا علی توکلی حوئینی 2 جلد

20.    آقای علی محمد قناد شاهرودی فرزند عبدالکریم از طرف والدین 2 جلد

21.    آقای رحمت الله ملکی اشکوری 1 جلد

22.    آقای سید احمد حسینی، همدان 1 جلد

23.    آقای خسروشاهی اط طرف محمد کلاهی 1 جلد

24.    آقای خسروشاهی 1 جلد

25.    آقای سیدنور الدین طالقانی 1 جلد

26.    آقای استاد ابراهیم زورگرد 1 جلد

27.    آقای بهاء الدین انواری مجلس سنا 1 جلد

28.    آقای شیخ علی کشاورز رودسری 1 جلد

29.    آقای شمس الدین پرویزی 1 جلد

30.    آقای هادی شمالی از طرف والد مهدی شمالی 1 جلد

31.    بانو کارگشا از طرف والد حاج نبی اراکی 1 جلد

32.    آقای حاج میرزا علی مشکینی 1 جلد

33.    آقای ابراهیم نوری گلپایگانی 1 جلد

34.    آقای اسدالله خدادادی، ساکن قم 1 جلد

 نشریه کتابخانه عمومی مسجداعظم – قم بهمکاری و زیر نظر جمعی از دانشمندان حوزه علمیه سال دوم- شماره دوم مسلسل- شماره 13 ،  اردیبهشت ماه- 1345               محرم الحرام- 1386

 کتابهایی که آقایان مولفان و ناشران اهداء نموده اند:

1.       جامع الاحادیث الشیعه: ج2، عربی، رحلی، 460صفحه، چاپ افست، تهران(ابواب احادیث کتاب صلوه از اول تا آخر مباحث خلل مشتمل بر 4296 حدیث از طرق شیعه) مولف: جمعی از فضلاء حوزه علمیه قم بدستور و تحت نظر مرحوم آیه الله العظمی آقای بروجردی قدس سره) ناشر: آقای حاج سید محمدحسن آیه الله زاده بروجردی، اهدائی: ناشر، 10 جلد

2.       دانش و جهان نادیده: فارسی، جیبی، 102صفحه، چاپ تهران(مباحثی فلسفی پیرامون ارتباط علوم طبیعی و مذهب) مولف: آرتور استانلی_ ادینگتون، مترجم بفارسی: آقای مصطفی مفیدی، ناشر: کتابخانه ارشاد تهران، اهدائی: ناشر، 1 جلد

3.       جهاد و شهادت: فارسی، جیبی، 152صفحه(4 مقاله دینی و اجتماعی) مولف: آقای حاج سیدمحمود طالقانی، ناشر: کتابخانه ارشاد، اهدائی: ناشر، 1 جلد

4.       صلاح الدین، مردی که بر غرب پیروز شد: فارسی، جیبی، 80صفحه(پیرامون ترجمه صلاح الدین ایوبی و فتح تل حطین و بیت المقدس) مولف بعربی: سیدمحمد حدید، ابوفرید، مترجم با تلخیص: شیخ مصطفی رهنما، ناشر: کتابخانه ارشاد، اهدانی ناشر، 1 جلد

5.       محاکمه و بررسی باب و بهاء: ج1و2، فارسی، رقعی، 240 صفحه، چاپ افست، تهران(تشریح و بررسی از عقاید و آداب و احکام مسلک باب و بهاء) مولف: آقای حاج میرزا حسن مصطفوی، تهران، ناشر: کتابخانه ارشاد، اهدائی ناشر، 1 جلد

6.       تاریخ فلسفه و فلاسفه: ج2، فارسی، رقعی، 198صفحه، چاپ قم(ترجمه جمعی از فلاسفه شرق و غرب و مباحثی فلسفی) مولف: آقای شیخ محمدعلی موحدی قمی، اهدائی مولف، 1 جلد

7.       رهبران مشروطه: فارسی، رقعی، 44صفحه، چاپ تهران(بیوگرافی و ترجمه مرحوم حسینقلی خان نظام السلطنه مافی) مولف: آقای ابراهیم صفائی، اهدائی مولف، 1 جلد

8.       بررسی اجمالی تربیت و تعلیم دینی در مدارس کشور: فارسی، وزیری، 66صفحه(گزارش و بررسی از دبیران برنامه تعلیمات و کتابهای تعلیمات دینی و پرسشنامه ای بمنظور بدست آوردن نظرات درباره آماده کردن دبیران مفید دینی) نشریه شماره 14 اداره کل مطالعات و برنامه ها، اهدائی ناشر، 1 جلد

9.       علل قیام حسین(ع): فارسی، رقعی، 232صفحه، چاپ قم( پیرامون نهضت و عظمت حسین(ع)) مولف: آقای حاج شیخ محمد واصف، حوزه علمیه قم، اهدائی مولف، 1 جلد

10.    ترانه فرشتگان: فارسی، رقعی، 56صفحه، چاپ سبزوار(شعر؛ ادبیات فارسی) اثر: آقای سیدحن امین، اهدائی مولف، 1 جلد

 کتابهایی که مردم نیکوکار و علم دوست اهداء کرده اند:

1.       آقای ناصر- علیرضا معینی نائینی- آموزگار دبستان نائین 5 جلد

2.       آقای حاج سید محمد جلالی همدانی 4 جلد

3.       آقای احمد اقبالیان آهن  فروش، تهران 3 جلد

4.       آقای سیدعباس هاشمی نوبرانی بیاد مرحوم پدرش 3 جلد

5.       آقای شیخ علی محمد پیشوائی موحدی قمی 3 جلد

6.       آقای سید حسین مدرسی طباطبائی قمی 2 جلد

7.       آقای احمد آصفی خوئینی، تهران 2 جلد

8.       آقای شیخ احمد آل اسحق خوئینی، قم 2 جلد

9.       آقای مصطفی آتوت زنجانی 1 جلد

10.    کانون اثناعشریه، قم 1 جلد

نشریه کتابخانه عمومی مسجداعظم – قم بهمکاری و زیر نظر جمعی از دانشمندان حوزه علمیه سال دوم                         شماره ششم  مسلسل: شماره 17

کتابهایی که از طرف مولفین و ناشرین بکتابخانه اهداء گردید:

1.                   اثبات الحجه(علائم ظهور): فارسی، نامه ای، 368صفحه، چاپ تهران، مولف: حاج سید ابراهیم موسوی زنجانی در پیرامون تاریخ و فضائل حضرت بقیه الله حجه بن الحسن(ع)، اهدائی مولف، 1 جلد

2.                   تقویم الائمه یا روز شمار دینی: فارسی، جیبی، 77صفحه، چاپ تهران، مولف: رضا شریعت زاده طالقانی(در تعیین روزهای موالید و وفیات ائمه معصومین) اهدائی مولف، 1 جلد

3.                   گلزار، مجموعه اشعار: فارسی، نامه ای، 120صفحه، چاپ تهران، ناظم: جواد مقدم(پیرامون معارف اسلامی و فضائل اخلاقی) اهدائی ناظم، 1 جلد

4.                   مزدوران استعمار در لباس مذهب: فارسی، جیبی، 196صفحه، چاپ قم مولف: سیدضیاء الدین روحانی با مقدمه ای بقلم: ناصر مکارم شیرازی(پیرامون بهائیت و غیره) اهدائی ناشر، مجمع علمی نجات نسل جوان، 1 جلد

5.                   توحید: فارسی، نامه ای 95صفحه، چاپ قم، مولف خالصی زاده، مترجم: غلامرضا خلیفی، اهدائی مترجم، 1 جلد

6.                   پنج رساله در حج، مکه و آفاق کعبه: فارسی، وزیری، مجموع صفحات 464صفحه، چاپ تهران، مولف: حاج میرزا خلیل کمره ای(پیرامون تاریخ و جغرافیای مکه و اسرار و آداب و مسائل فقهیه حج) اهدائی مولف، 1 جلد

7.                   پیدایش و پیشرفت اسلام: فارسی، جیبی، 95صفحه، چاپ بندر پهلوی، مولف: محمد مهدی پور گل(تاریخ پیدایش و علل پیشرفت اسلام) اهدائی مولف، 1 جلد

8.                   آئین جهانداری(عهدنامه بمالک) و خورشید روشن: فارسی، نامه ای، 111صفحه، چاپ تهران، ناظم و شارح: حاج محمدعلی انصاری قمی، چاپ تهران(شرح وصایای حضرت امیرالمومنین(ع) بمالک اشتر و حضرت امام حسن(ع) از نهج البلاغه) اهدائی ناظم

9.                   توضیح المسائل؛ مختصر الاحکام؛ رساله الوجیزه؛خلاصه المسائل؛ سئوال و جواب؛ توضیح المناسک: فارسی، وزیری و نامه ای و جیبی، مولف: آیت الله آقای حاج سید محمدهادی میلانی(مشهد) چاپ تهران و مشهد و قم(احکام فقهیه علمیه مطابق فتاوای مولف) اهدائی مولف، 6 جلد

10.                الازهار الارجیه، ج8؛ اجوبه المسائل الکویتیه من واجب المرئه المسلمه: عربی، نامه ای، چاپ نجف، مولف: شیخ فرج آل عمران قطیفی(تراجم و متفرقات و فقه) اهدائی مولف، 3 جلد

11.                چرا شیعه شدم؛ مناظره مستر جان احمد با علماء: فارسی، جیبی، 403صفحه، چاپ تهران، مولف: محمد شریف رازی( در مناظره پیرامون مذهب شیعه و اثبات حقانیت آن) اهدائی مولف، 1 جلد

12.                احیاء المیت بفضائل اهل البیت: عربی، نامه ای، خطی، 14صفحه، مولف: عبدالرحمن سیوطی(فضائل اهل البیت از طریق اهل سنت) اهدائی کاتب: حاج آقا لطف الله صافی گلپایگانی، 1 جلد

13.                آئین فرزند پروری: فارسی، جیبی، 218صفحه، چاپ تهران، مولف: محسن طالعی نیا(پیرامون پرورش صحیح فرزند) اهدائی مولف، 1 جلد

14.                مجله کانون سردفتران – شماره اول تا دهم: فارسی، وزیری، 136صفحه، چاپ تهران، نگارش: هیئت تحریه(پیرامون مسائل حقوقی و اجتماعی) اهدائی کانون سردفتران، 1 جلد

15.                رهبران مشروطه، ج2،3،4 دوره دوم: فارسی، نامه ای، هر جلد 80صفحه، تهران، مولف: ابراهیم صفائی(بیوگرافی اتابک، ناصر الملک، نظام السلطنه، رضا قلیخان) اهدائی مولف، 3 جلد

16.                انسان و سرنوشت: فارسی، نامه ای، 144صفحه، چاپ تهران، مولف: مرتضی مطهری، ناشر: شرکت سهامی انتشار(پیرامون علل انحطاط مسلمین، اهدائی ناشر، 1 جلد

17.                فهرست کتابخانه مجلس شورای ملی، ج 6: فارسی، وزیری، 329صفحه، چاپ تهران، مولف: سعید نفیسی(معرفی قسمتی از کتاب خطی آن کتابخاه) اهدائی کتابخانه مجلس، 1 جلد

18.                مسلمان- اجتماعی و جهانی: فارسی، جیبی، 69صفحه، چاپ تهران، سخنرانی مهندس مهدی بازرگان(آداب اسلامی و وظایف یکنفر مسلمان) اهدائی ناشر، کتابخانه ارشاد، 1 جلد

19.                یاران پیغمبر را بشناسید ج1: فارسی، نامه ای، 360صفحه، چاپ قم، مولف: حاج شیخ محمدعلی عالمی دامغانی نزیل سمنان(تراجم 63 نفراز اصحاب پیغمبر اکرم) اهدائی مولف، 1 جلد

20.                شرح کتاب الاجاره من الشرایع: عربی، وزیری، 285صحفه، چاپ تهران، مولف: آقا میرزا محمود آشتیانی(فقه استدلالی تقریرات بحث مرحوم حاج شیخ مرتضی آشتیانی نزیل مشهد رضوی) اهدائی مولف، 1 جلد

21.                نظر مذهبی به اعلامیه حقوق بشر: فارسی، نامه ای، 96صفحه، چاپ قم، مولف: سلطانحسین تابنده گنابادی(تطبیق مواد اعلامیه حقوق بشر با احکام اسلامی و بیان اکملیت احکام اسلام) اهدائی مولف، 1 جلد

22.                تلخیص الشافی ج3و4: عربی، وزیری، 256و244صفحه، چاپ نجف، مولف: شیخ ابوجعفر طوسی با تعلیقات سیدحسین بحرالعلوم(بیان افضلیت امیرالمومنین از سایر صحابه و اثبات امامت ائمه اثناعشر علیهم السلام) اهدائی سید حسین بحرالعلوم«صاحب تعلیقات» 1 جلد

23.                افکار جوانان شماره1: فارسی، جیبی، 112صفحه، از نشریات کانون بحق و انتقاد دینی مشهد، نگارش سیدحن ابطحی خراسانی(سوال و جوابهائی پیرامون مسائل اعتقادی و عملی، دینی که در کانون مطرح شده است) اهدائی مولف، 1جلد

24.                کتاب الطهاره و کتاب الصلوه: عربی، نامه ای و وزیری، 112صفحه و 416صفحه، چاپ قم، مولف: حاج شیخ نصره الله خلیفه بناروانی(فقه استدلالی) اهدائی مولف، 2 جلد

25.                الکافی( الاصول و الروضه)و الشرح- ج6: عربی، وزیری، 406صفحه، چاپ تهران، از انتشارات کتابفروشی اسلامیه، مولف: ابوجعفر محمدبن یعقوب کلینی، شارح: مولامحمد صالح مازندارانی( کتاب الحجه 8 اصول کافی) اهدائی ناشر، 1 جلد

26.                بحارالانوار ج46،47،و48(مجلد یازدهم): عربی، وزیری، 372صحفه و 416صفحه و332صفحه، چاپ تهران، مولف: علامه مجلسی، ناشر: کتابفروشی اسلامیه(پیرامون حالات امام سجاد و امام باقر و امام صادق و امام کاظم علیهم السلام)اهدائی ناشر، 3 جلد

27.                بحار الانوار ج49 و50(مجلد دوازدهم): عربی، وزیری، 340صفحه و 344صفحه، چاپ تهران، مولف:  علامه مجلسی، ناشر: کتابفروشی اسلامیه(پیرامون حالات امام علی بن موسی الرضا و امام جواد و امام هادی و امام عسکری علیهم السلام) اهدائی ناشر، 2 جلد

28.                بحارالانوار- ج 67(جزء اول مجلد پانزدهم): عربی وزیری، 388صفحه، چاپ تهران، مولف علامه مجلسی، ناشر: کتابفروشی اسلامیه(کتاب ایمان و کفر واز بحارالانوار) اهدائی ناشر، 1 جلد

29.                بحارالانوار- ج77(جزء اول مجلد هفدهم): عربی، وزیری، 442صفحه، چاپ تهران، مولف: علامه مجلسی، ناشر: کتابفروشی اسلامیه(کتاب مواعظ و حکم از روضه  بحارالانوار) اهدائی ناشر، 1 جلد

کتابهایی که از طرف نیکوکاران اهداء شده است:

1.       آقای شیخ علی شایانی، قم 13 جلد

2.       مکتب رابطه النشر الاسلامی، کربلا 10 جلد

3.       محمدجعفر شکری سرابی 6 جلد

4.       بانو نصرت عزیز السلطنه 5 جلد

5.       آقا شیخ احمد آل اسحق خوئینی، قم 3 جلد

6.       آقای محمد صافی گلپایگانی، قم 3 جلد

7.       آقای حسین بخشی آرانی 2 جلد

8.       آقای حسن رمضانی آشتیانی 2 جلد

9.       آقای حاج محمد هادی افتخار دزفولی 2 جلد

10.    آقای عبدالرضا مویدی مینابی 2 جلد

11.    بانو گوهر دهدشتی اصفهانی 2 جلد

12.    آقای حاج میرزا عباس مصباح زاده، تهران 2 جلد

13.    آقای مجتبی صافی 1 جلد

14.    آقای میرزا بیات زنجانی 1 جلد

15.    آقای حاج شیخ آقا بزرگ محمدی عراقی از طرف مرحوم حاج شیخ عبدالصمد کنگاوری 1 جلد

16.    آقای حاج شیخ مرتضی مظاهری اصفهان 1 جلد

17.    آقای حاج اصغر بهامی خوئینی 1 جلد

18.    آقای محمدحسین بخشی همدانی 1 جلد

19.    دانشگاه تهران 1 جلد

20.    چند نفر نیکوکار با اشتراک 3 جلد

 کتابخانه عمومی مسجداعظم – قم بهمکاری و زیر نظر جمعی از دانشمندان حوزه علمیه سال دوم- شماره هشتم                            مسلسل- شماره 19،   رجب المرجب-1386           آبان ماه- 1345

کتابهائی که مولفان و ناشران اهداء نموده اند:

1.                   لاله؛ مجموعه اشعار: فارسی، نامه ای، 96صفحه، چاپ تهران، ناظم: جواد مقدم زنجانی(پیرامون مسائل اخلاقی و اجتماعی) اهدائی ناظم، 1 جلد

2.                   دیوان نهضه العشاق فی ارض العراق: فارسی، نامه ای، 115صفحه، چاپ تهران، ناظم: مرتضی بن عمادالدین ضیائی(اشعار در مصائب شهداء کربلا) اهدائی ناظم، 1 جلد

3.                   اصول فیزیولوژی کلیه: فارسی، 338صفحه، چاپ تبریز، مولف: هومرو. اسمیت، مترجم بفارسی: دکتر محمد خوئی(تشریح و بهداشت کلیه) ناشر: کتابفروشی حقیقت تبریز بهمکاری موسسه انتشارات فرانکلین، اهدائی موسسه فرانکلین تبریز، 1 جلد

4.                   نقد و اصلاح: فارسی، نامه ای، 300صفحه، مولف: محمدتقی عالمی دامغانی- همدان(مناظره و گفتگو درباره امامت) اهدائی مولف، 1 جلد

5.                   فهرست کتابخانه مجلس شورای ملی-ج5: فارسی، وزیری، 612صحفه، چاپ تهران، مولف: عبدالحسین حائری(معرفی کتب خطی فارسی و عربی کتابخانه) اهدائی کتابخانه مجلس شورای ملی، 1 جلد

6.                   بحرالانساب: عربی، وزیری، 179صفحه، چاپ افست، تهران، مولف: نسابه، سیدحسن رکن الدین الحسینی الموصلی(انساب علویین و هاشمیین و سایر قبایل عرب بروش مشجر) ناشر: حاج سید محمود مرعشی نجفی، اهدائی ناشر، 1 جلد

7.                   شرح الرسائل: ج3و4: عربی، وزیری، 236 و 148صفحه، چاپ قم، مولف: مصطفی اعتمادی، حوزه علمیه قم(مباحث برائت و اشتغال) اهدائی مولف، 2 جلد

8.                   تلخیص الریاض(شرح صحیفه سجادیه): ج2: عربی، وزیری، 468صحفه، چاپ تهران، مولف: سیدابوالفضل حسینی تبریزی(تلخیص و تهذیب شرح صحیفه مرحوم سیدعلیخان کبیر) اهدائی مولف، 1 جلد

9.                   کتاب« الجدری و الحصبه- آبله و سرخک» عربی، با ترجمه فارسی، وزیری، 142صفحه، مولف: ابومحمد زکریای رازی، مترجم و محشی: دکتر محمود نجم آبادی(مباحثی پیرامون این دو بیماری معروف) اهدائی مترجم، 1 جلد

10.                اصول الکافی و الروضه مع الشرح- ج6: عربی، وزیری، 406صفحه، چاپ تهران، مولف: شیخ کلینی، شارح: ملامحمدصالح مازندرانی(شرح قسمتی از اصول و روضه کافی) ناشر: کتابفروشی اسلامیه تهران، اهدائی ناشر، 1 جلد

11.                معارف اسلامی: فارسی، وزیری، 72صفحه، نشریه شماره اول سازمان اوقاف تهران(مباحثی از علوم اسلامی) اهدائی ناشر، 1 جلد

12.                درسی از سخاوت پیشوایان اسلام: فارسی، نامه ای، 170صفحه، چاپ مشهد، مولف:  سید اسماعیل رسولزاده، خوی، ناشر: کانون بحث و انتقاد دینی مشهد(داستانهای و قضایائی درباره بخشش ها و عطایا) اهدائی مولف، 1 جلد

13.                وسیله النجاه: فارسی، جیبی، 104صفحه، چاپ تهران، مولف: ابوالفضل شمشیری فضل آبادی( اصول معارف و اخلاق اسلامی) اهدائی مولف، 2 جلد

14.                کودکان اسلامی: شماره 1، فارسی، وزیری، 36صفحه(نشریه اخلاقی و تربیتی مصور برای کودکان) اهدائی ناشر، 1 جلد

15.                معارف الاسلام« فروع دین در جهان اسلام»: فارسی، نامه ای ، 372صفحه،  چاپ قم، مولف: محمود عابدی اصفهانی، حوزه علمیه قم(معارف اسلامی:توحید، نبوت و معاد) اهدائی مولف، 1 جلد

16.                معجم المطبوعات النجفیه: عربی، نامه ای، 400صفحه، چاپ نجف، مولف: محمدهادی امینی(فهرست کتب چاپ شده در نجف اشرف از اول دخول چاپخانه در نجف تاکنون، متضمن معرفی 1815 جلد) اهدائی مولف، 1 جلد

17.                مقتبس الاثر و مجدد مادثر- ج12،13،14،و15 عربی، وزیری، 132،304،328و352صفحه، چاپ قم، مولف: شیخ محمدحسین سلیمان اعلمی حائری(دائره المعارف بترتیب حروف تهجی) اهدائی مولف، 4 جلد

18.                در پاسخ کسرویان- بخش دوم: فارسی، جیبی، 128صفحه، چاپ تهران، مولف: میرابوالفتح دعوتی(ایرادها و انتقاداتی به کسروی و کسرویان) ناشر: انتشارات آئین جعفری، اهدائی ناشر، 1 جلد

کتابهایی که مردم نیکوکار و فضیلت دوست اهداء نموده اند که بترتیب شماره کتابهای اهدائی نامبرداری میشوند:

1. آقای حسین کجوری، تهران 395 مجلد

2. آقای حاج سیدمحمدحسن آیه الله زاده بروجردی، قم 7 مجلد

3. آقای حاج شیخ محمدشریف نجف آبادی، قم 6 مجلد

4. آقای شیخ نبی  شاهرودی، قم 5 مجلد

5. از موقوفه مرحوم حاج شعبانعلی تهرانی بوسیله آقای حاج آقا رضا حاج طرخانی، قم 5 جلد

6. آقای حاج شیخ مصطفی حق نظری، قم 3 مجلد

7. آقای سیدحسن لطفی آشتیانی، تهران 3 مجلد

8. آقای حاج آقا بابائی 3 مجلد

9. آقای شیخ احمد آل اسحق خوئینی، قم 2 مجلد

10.  آقای خلیل دانش آشتیانی، تهران 2 مجلد

11.  آقای حسن جواهریان، اهواز 1 جلد

12. آقای محمود غروی، قم 1 مجلد

13. آقای عزیز حیدری، قم 1 مجلد

14. آقایان حاج براتعلی و احمد اکبری و حسین اکبری، اصفهان 1 مجلد

 کتابخانه عمومی مسجداعظم – قم بهمکاری و زیر نظر جمعی از دانشمندان حوزه علمیه سال دوم –شماره دوازدهم                          مسلسل- شماره 23 ذیقعده الحرام- 1386،  اسفند ماه- 1345

کتابهائی که از طرف مولفان و ناشران اهداء شده است:

1. در پاسخ کسرویان- بخش دوم: فارسی، جیبی، 128صفحه، تهران، مولف: میرابوالفتح دعوتی« ایرادها و اشکالاتی بر کسروی و کسرویان» ناشر: موسسه انتشارات آئین جعفری، اهدائی ناشر، 1 جلد

2. زن و آزادی: فارسی، نامه ای، 236صفحه، مولف:  سیدرضا صدر، حوزه علمیه قم(مباحثی پیرامون آزادی زنان) اهدائی مولف، 1 جلد

3. پیوند دو گل: فارسی، جیبی، 148 صفحه، قم، مولف: حاج شیخ علی قرنی گلپایگانی(پیرامون مسائل و آداب زناشوئی و وظایف زن و شوهر) ناشر: کتابفروشی صحفی، قم، اهدائی مولف، 2 جلد

4. فلسفه احکام-ج1: فارسی، وزیری، 344صفحه، اصفهان، نگارش احمد اهتمام(پیرامون اسرار بهداشتی و اجتماعی احکام اسلام) اهدائی مولف، 1 جلد

5. مناظره الورده و الکمامه(ترجمه از فارسی- مناظره گل و باغچه) با اصل فارسی: عربی و فارسی، نامه ای، 52صفحه، نجف، مولف فارسی: حاج شیخ مرتضی مظاهری نجفی، مترجم بعربی: هادی یوسفی(پیرامون حجاب بانوان) اهدائی مولف، 1 جلد

6. تاریخ عرب- ج 2: فارسی، وزیری، 380صفحه، تبریز، مولف اصل: فیلیپ ک- حتی، مترجم: ابوالقاسم پاینده(پیرامون تاریخ تمدن غرب و حکومتهای اسلامی در اسپانیا و مصر و عثمانی) ناشر: کتابفروشی حقیقت تبریز بهمکاری موسسه انتشارات فرانکلین، اهدائی فرائکلین، 1 جلد

7. یکتا خدای جهان آفرین: فارسی، جیبی، 132صفحه، قم، مولف بعربی: سیدمحمد شیرازی، کربلا، مترجم: علی کاظمی، حوزه علمیه قم(پیرامون بعضی از مسائل اعتقادی) ناشر: موسسه مطبوعاتی دارالعلم قم، اهدائی مترجم، 1 جلد

8. طریق الوصول الی تحقیق کفایه الاصول-ج1،2،3،4: عربی وزیری، 360-280-356-352صفحه، قم، مولف: محمد کرمی، حوزه علمیه قم(شرح کفایه الاصول محقق خراسانی) اهدائی مولف، 4 جلد

9. الروضه البهیه فی شرح اللمعه الدمشقیه-ج1: عربی، وزیری، 396صفحه، نجف اشرف، مولف: شهید اول، شارح: شیهد ثانی(مباحث طهاره و صلاه) بضمیمه 194 صفحه مقدمه بقم محمد مهدی آصفی(در تاریخ فقه شیعه و ترجمه شهیدین) ناشر: جامع النجف الدینیه) اهدائی ناشر، 1 جلد

10. مشکلات اجتماعی و نابسامانیهای قرن بیستم: فارسی، نامه ای، 236صفحه، قم، مولف: محمد مجتهد شبستری، حوزه علمیه قم(مباحثب پیرامون مسائل جنگهای خونین و تسلیحات، جوانان، زنان در قرن بیستم) ناشر: کتابفروشی محمدی، طهران، اهدائی مولف، 1 جلد

11. الحق المبین یا قضاوتهای امیرالمومنین(ع): فارسی، جیبی، 400صفحه، تهران، مولف: شیخ ذبیح الله محلاتی،( پاسخ سئوالات مشکله و قضاوتهای حیرت انگیز علی علیه السلام) ناشر: کتابخانه ارشاد تهران، اهدائی ناشر، 1 جلد

12. احکام حج و اسرار آن: فارسی، وزیری، 404صفحه، تهران، مولف: سرهنگ حاج حسن بیگلری(مباحثی پیرامون تاریخ و جغرافیای کعبه و مکه و آداب و احکام و اسرار حج) اهدائی مولف، 1 جلد

13. گلچین هفته- 3شماره: فارسی، جیبی، 104-80-56صفحه، نویسنده: حاج شیخ محمدعلی انصاری اراکی، تهران(تاریخ اجمالی زندگی امیرالمومنین و امام حسن و امام حسین علیهم السلام) اهدائی مولف، 3 جلد

14. برج دوازدهم ولایت: فارسی، نامه ای، 148صفحه، قم، مولف: محمدتقی گلی(پیرامون وجود و حالات حضرت ولی عصر(ع) از کتب اهل سنت) اهدائی مولف، 1 جلد

15. خاطراتی از فومنی: فارسی، نامه ای، 78صفحه، تهران، مولف: حاج شیخ جواد فومنی(مباحثی از توحید وخداشناسی) با مقدمه ای از ناشر در حالات مولف، اهدائی ناشر، 1 جلد

16.  کتابشناسی ملی- ج3: فارسی، وزیری، 27صفحه، تهران، ناشر: کتابخانه ملی تهران(گزارش و معرفی 1325 کتاب و مجله و روزنامه از انتشارات سال 1344(ش)) ایران، اهدائی ناشر، 1 جلد

17. متن کامل راهنمای سالم و مسلول: فارسی، جیبی، 156صفحه، خوانسار، مولف: یکنفر بیمار مسلول که سالها تحت معالجه بوده و بهبودی یافته(یادآوریهائی درباره بیماری سل و علل پیدایش و راه پیش گیری، معالجه آن) اهدائی مولف، 1 جلد

18. مصباح الفقاهه- ج3: عربی، وزیری، 368صفحه، نجف اشرف، مولف: میرزا محمدعلی توحیدی تبریزی( مباحثی فقهیه پیرامون مسائل عقود در معاملات از تقریرات بحث حضرت آیت الله خوئی در نجف اشرف) اهدائی آیه الله خوئی، 1 جلد

19.                      دروس فی فقه الشیعه- ج2: عربی، وزیری، 450صفحه، نجف، مولف: سید محمدمهدی خلخالی(مباحثی فقهیه، شرح بر مسائل میاه و نجاسات از عروه الوثقی، تقریر بحث حضرت آیه الله خوئی) اهدائی آیه الله خوئی، 1 جلد

20.                      التنقیح فی شرح العروه الوثقی- ج3: عربی، وزیری، 440و550صفحه، نجف، مولف: میرزا علی غروی تبریزی(مباحثی فقهیه شرح بر احکام میاه و نجاسات و مطهرات و وضو از عروه الوثقی تقریرات بحث حضرت آیه الله خوئی) اهدائی آیه الله خوئی، 1 جلد

21.                      محاضرات فی اصول الفقه- ج1-3-4: عربی، وزیری، 300و364و432صفحه، نجف اشرف، مولف: شیخ محمد اسحق الفیاض(مباحث الفاظ و قسمتی از اوامر و نواهی تقریرات بحث اصول فقه حضرت آیه الله خوئی) اهدائی آیه الله خوئی، 3 جلد

22.                      بیکاری: فارسی، وزیری، 348صفحه، تهران، مول: جعفر سپهر(پایان نامه دکتری پیرامون مسائل راجعه به بیکاری و علل آن و راه مبارزه با آن) از انتشارات دانشکه حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران، اهدائی ناشر، 1 جلد

23.                      لزوم اعمال بودجه برنامه ای در ایران: فارسی، وزیری، 288صفحه، تهران، مولف: محمدعلی احمدی(رساله ختم تحصیلی پیرامون مسائلی مربوطه به تنظیم و تعدیل بودجه کشور بر اصل احتیاجات مردم) از انتشارات دانشکده حقوق و علوم سیاسی و اقتصادی دانشگاه تهران، اهدائی ناشر، 1 جلد

24.                      برآورد تولید ملی ایران: فارسی، وزیری، 200صفحه، تهران، مولف: بهمن همایون(پایان نامه دکتری پیرامون مسائلی مربوط بحسابداری ملی و اقتصادی) از انتشارات دانشکده حقوق و علوم سیاسی و اقتصادی دانشگاه تهران، اهدائی ناشر، 1 جلد

25.                      بردگی در حقوق بین الملل: فارسی، وزیری، 316صفحه، تهران، مولف: منصور راستین(رساله دکترا پیرامون موضوع بردگی و علل پیدایش و مبارزات ضد آن از انتشارات دانشکده حقوق و علوم سیاسی و اقتصادی دانشگاه تهران، اهدائی ناشر، 1 جلد

26.                      اخذ به شفعه در حقوق مدنی ایران و فقه اسلام: فارسی، وزیری 142صفحه، تهران، مولف: جواد احمدی طباطبائی(پایان نامه دکتری پیرامون موضوع شفعه و ریشه پیدایش و احکام آن از نظر قانون و شرع) از انتشارات دانشکده حقوق دانشگاه تهران، اهدائی ناشر، 1 جلد

27.                      نقش ذخائر بین المللی طلا و ارز: فارسی، وزیری، 226صفحه، تهران، مولف: سیروس توفیق(رساله دکتری اقتصادی، پیرامون موضوع طلا و ارز و میزان لازم و کافی آن برای ایران) اهدائی دانشکده حقوق و علوم سیاسی و اقتصادی دانشگاه تهران، 1 جلد

28.                      ناهماهنگی رشد اقتصادی و اجتماعی در دنیای معاصر: فارسی، وزیری، 336صفحه، تهران، مولف: عبدالرحیم احمدی(رساله دکتری اقتصاد پیرامون مسائل مربوط به افزایش جمعیت و ناهماهنگی آن با پیشرفت تولید و سطح زندگی) اهدائی دانشکده حقوق و علوم سیاسی و اقتصادی دانشگاه تهران، 1 جلد

29.                      نفت فلات قاره ایران در خلیج فارس: فارسی، وزیری، 240صفحه، تهران، مولف: چارلیس دانیال(پایان نامه دکتری اقتصاد پیرامون موقعیت خلیج فارس و مسائل مربوطه بنفت اطراف آن) اهدائی دانشکده حقوق و علوم سیاسی و اقتصادی دانشگاه تهران، 1 جلد

30.                      حدود حق مالکیت در فقه امامیه و قانون مدنی: فارسی، وزیری، 194صفحه، تهران، مولف: مصطفی بهرامی(رساله دکتری پیرامون حق مالکیت و احکام آن) اهدائی دانشکده حقوق دانشگاه تهران، 1 جلد

31.                      بررسی حد متناسب اقتصادی جمعیت در یک کشور: فارسی، وزیری، 212صفحه، تهران، مولف: فخرالدین مصباح(پایان نامه دکترای اقتصاد پیرامون ارتباط اندازه جمعیت با میزان درآمد و تولید و لزوم تعدیل آن) اهدائی دانشکده حقوق و علوم سیاسی و اقتصاد دانشگاه تهران، 1 جلد

32.                      سیاست خارجی آمریکا نسبت به اسرائیل و برخورد آن با جمهوری متحده عربی: فارسی، وزیری، 214صفحه، تهران، مولف: مصطفی امامی(رساله پایان تحصیل  دکترای سیاسی- پیرامون سرزمین فلسطین و پیدایش دولت اسرائیل و موقعیت آن در جهان) اهدائی دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران، 1 جلد

33.                      امارات در حقوق مدنی ایران: فارسی وزیری، 356صفحه، تهران، مولف: فرج الله ناصری(پایان نامه دکتری حقوق رشته قضائی پیرامون ماهیت امارات و وجه و کیفیت دلالت آن بر مدعا و حدود اعتبار آن) اهدائی دانشکده حقوق دانشگاه تهران، 1 جلد

34.                      ناسیونالیسم کشورهای آفریقای شرقی بریتانیا: فارسی وزیری، 650صفحه، تهران، مولف: مسعود انصاری(رساله دکتری پیرامون تاثیر آزادی و استعمار در زندگی و پیدایش آن در افریقای شرقی) اهدائی دانشکده حقوق و علوم سیاسی و اقتصادی دانشگاه تهران، 1 جلد

35.                      روابط دیپلماسی شاه عباس اول با اسپانیا و پرتقال: فارسی، وزیری، 352صفحه، تهران، مولف: منوچهر پارسا دوست(پایان نامه دکترای پیرامون مسائلی مربوط به سیاست خارجی ایران در زمان شاه عباس اول) اهدائی دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران، 1 جلد

36.                      شرکت کارگران در منافع کارگاهها: فارسی، وزیری، 392صفحه، تهران، مولف: محمدرضا نعمتی(رساله دکترای اقتصاد پیرامون سهیم کردن کارگران در کارخانجات) اهدائی دانشکده حقوق و علوم سیاسی و اقتصادی دانشگاه تهران، 1 جلد

37.                      منابع آبهای ایران: فارسی، وزیری، 314صفحه، تهران، مولف: ابوطالب مهندس(رساله دکترای اقتصاد پیرامون مسائل مربوطه به تهیه و نگهداری و استفاده و تقسیم آن کشور از نظر اقتصادی) اهدائی دانشکده حقوق و علوم سیاسی و اقتصادی دانشگاه تهران، 1 جلد

38.                      تحولات نقش دبیرکل سازمان ملل متحد: فارسی، وزیری، 342صفحه، تهران،مولف: منوچهر معیری(رساله پایان نامه تحصیلی دکترای علوم سیاسی پیرامون موقعیت و وظیفه سازمان ملل و دبیرکل آن) اهدائی دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران، 1 جلد

39.                      اقتصاد برق هسته ای: فارسی، وزیری، 148صفحه، تهران، مولف: قاسم سیروس ابراهیم زاده(رساله دکترای اقتصاد پیرامون تجزیه و تحلیل نیروی برق هسته ای) اهدائی دانشکده حقوق و علوم سیاسی و اقتصادی دانشگاه تهران، 1 جلد

40.                      مسئولیت مدنی کارفرما ناشی از عمل کارگر: فارسی، وزیری، 198صفحه، تهران، مولف محمد خزائلی(رساله دکترای حقوق پیرامون حدود مسئولیت و وظایف کارفرما در برابر کارگر و روابط آن دو از نظر قانون و مذهب) اهدائی دانشکده حقوق دانشگاه تهران، 1 جلد

41.                      مبانی حقوق بشر: فارسی، نامه ای، 296صفحه، تهران، مولف: مهدی ابوسعیدی(رساله دکترای علوم سیاسی پیرامون حقوق بشر از نظر فلاسفه قدیم و جدید) اهدائی: دانشکده حقوق و علوم سیاسی و اقتصادی دانشگاه تهران، 1 جلد

42.                      سیاست خارجی سوری: فارسی، نامه ای، 224صفحه، تهران، مولف: محمد علیخانی(پایان نامه دکتری رشته سیاسی پیرامون اوضاع سیاسی سوریه بعد از استقلال و بحرانهای حاصله آن) اهدائی دانشکده حقوق و علوم سیاسی و اقتصادی دانشگاه تهران، 1 جلد

43.                      لیره و گروه استرلینگ: فارسی، نامه ای 248صفحه، تهران، مولف: محمدرضا مفاضی(رساله دکتری پیرامون ماهیت لیره و گروه  استرلینگ و نقش آنها در مبادلات جهانی) اهدائی دانشکده حقوق و علوم سیاسی و اقتصادی دانشگاه تهران، 1 جلد

44.                      وسائل الشیعه- ج15: عربی، وزیری، 612صفحه، تهران، مولف: شیخ حر عاملی(شامل کتابهای نکاح، طلاق، ظهار، ایلاء و کفارات) از انتشارات کتابفروشی اسلامیه تهران، اهدائی ناشر، 2 جلد

45.                      بحارالانوار- ج68-69-75: عربی، وزیری، 488-416-484صفحه، تهران، مولف: علامه مجلسی(جزء دوم و سوم از مجلد پانزدهم« کتاب ایمان و کفر» و جزء دوم از مجلد شانزدهم« کتاب العشره» از انتشارات کتابفروشی اسلامیه تهران، اهدائی ناشر، 3 جلد

46.                      اصول کافی با شرح جامع_ ج 7: عربی، وزیری، 416 صفحه، تهران، مولف: ثقه الاسلام کلینی، شارح: مولی صالح مازندرانی(کتاب الحجه از اصول کافی) ناشر: کتابفروشی اسلامیه، تهران، اهدائی ناشر، 1 جلد

47.                      لغت نامه دهخدا 29 جزء: فارسی،رحلی، تهران، مولف: علی اکبر دهخدا(دائره المعارف فارسی، ادبی، تاریخی، رجالی و ...) ناشر: سازمان لغت نامه اهدائی ناشر، 1 جلد

48.                      مواقع النجوم منظوم: عربی، نامه ای، 112صفحه، قم، ناظم: شیخ حسین لیچائی گیلانی(یکدوره اجمالی اصول فقه بنظم) ناشر: دارالنشر قم، اهدائی ناشر، 1 جلد

علاوه بر کتب نامبرده بالا نشریات مسلسل ماهنانه، هفتگی و روزانه: مکتب اسلام و استوار از قم، نامه آستان قدس از مشهد، ندای حق، دانشمند، سلامت فکر، کانون سردفتران، دهقان روز، اطلاعات و خاک و خون از تهران، طلوع اسلام و سایبان از رشت، اجتماع ملی از شیراز، پرچم خاور میانه از آبادان، نشریه کتابخانه ملی و نشریه دانشکده ادبیات از تبریز، مرتبا باین کتابخانه رسیده و مورد استفاده میباشد.

کتابهایی که از طرف نیکوکاران و دوستداران علم و فضیلت بکتابخانه اهداء گردیده است:

1.             آقای حاج میرزا علی آشتیانی، تهران 150 مجلد

2.             آقای سیدهادی خسروشاهی 7 مجلد

3.             آقای سیدحسین مدرسی طباطبائی، قم 6 مجلد

4.             آقای حاج شیخ باقر نهاوندی، تهران 6 مجلد

5.             آقای حاج سید محمدحسن آیه الله زاده بروجردی، قم 5 مجلد

6.             آقای حاج آقا رضا طرخانی از ثلث مرحوم حاج شعبانعلی تهرانی، قم 5 مجلد

7.             آقای نجیب الله شمس تهرانی، تهران 5 مجلد

8.             آقای ابوالقاسم استفاضه، تهران 3 مجلد

9.             آقای محمد عرب زاده، تهران 3 مجلد

10.          مکتبه العلمین الطوسی و بحرالعلوم، نجف 3 مجلد

11.          جناب سرهنگ انصاری، تهران 2 مجلد

12.          آقای شیخ محمدعلی روحانی گرگانی، مشهد 2 م جلد

13.          آقای شیخ احمد آل اسحق، قم 2 مجلد

14.          آقای عبدالغنی مهدوی همدانی، قم 2 مجلد

15.          آقای حاج میرزا ابوالقاسم کوپائی، اصفهان 1 مجلد

16.          آقای شیخ جواد فاتحی همدانی، قم 1 مجلد

17.          آقاق محمدحسن دباغ همدانی 1 مجلد

18.          آقای عبدالله باقری 1 مجلد

19.          آقای یدالله سلطانی، گنبد کاووس 1 مجلد

20.          آقای عبدالحمید روحی بهبهانی 1 مجلد

21.          آقای علی نقی محمدی آشتیانی، قم 1 مجلد

22.          آقای سید محمدرضا ابطحی اصفهانی، قم 1 مجلد

23.          آقای حاج عباس مرزکوهی 1 مجلد

24.          آقای شیخ هاشم زنجانی 1 مجلد

25.          آقای شیخ علی حسنی زنجانی 1 مجلد

26.          آقای سیداحمد حسینی قمی 1 مجلد