Menu

اخبار کتابخانه

دوشنبه 27 خرداد 1398
تعداد بازدید: 2030
تعداد نظرات: 0

آئین گشایش نمایشگاه تخصصی شصتمین سالگرد ارتحال زعیم عالیقدر جهان تشیع آیت الله العظمی بروجردی(ره)

روز دوشنبه 27 خرداد 1398، و در آستانه شصتمین سالگرد رحلت آیت الله بروجردی، نمایشگاه تخصصی شخصیت ایشان با حضور آیت الله مقتدایی، استاد درس حوزه علمیه قم، در محل کتابخانه مسجد اعظم قم آغاز به کار کرد. 

آیت‌الله مقتدایی در ابتدای این مراسم به خاطراتی از شخصیت آیت‌الله بروجردی اشاراتی داشتند. ایشان اولین تجربه دیدار خود را با آن مرجع عظیم، مربوط به دوره کودکی خود و زمانی که همراه پدر به قم آمده و در مدرسه فیضیه در حجره آیت الله اشرفی اصفهانی مدتی حضور داشتند، دانسته و اظهار داشتند، زمانی که آیت الله بروجردی از حضور پدرم در قم اطلاع یافتند، جهت دیدار با ایشان به مدرسه فیضیه آمده و با یکدیگر ملاقات کردند.
آیت الله مقتدایی با تاکید بر روحیه بلند و تواضع آیت‌الله بروجردی اظهار داشتند: تواضع آیت‌الله بروجردی کم سابقه بود. روش و مشی زندگی ایشان، همان روش و مشی زندگی علمای سابق بود. هرچه در زندگی شیخ انصاری، شیخ مفید، شیخ طوسی، اطلاع داریم، در روش ایشان نیز مشاهده می شد، و آن روشی بود که از روش و مشی ائمه اتخاذ شده بود.
استاد درس خارج حوزه علمیه در بخش دیگری از سخنان خود به نکته ای از زمان حضور در درس آیت‌الله بروجردی در مسجد اعظم قم اشاره کرده و اظهار داشتند: آیت الله بروجردی به مناسبتی در درس گفتند،« برای این مرجعیت و این پست من یک قدم هم برنداشتم»، که نشان دهنده روح بزرگ آن مرجع عظیم الشان می باشد.
ایشان پیرامون رابطه امام خمینی و آیت‌الله بروجردی خاطرنشان ساختند: درس آیت‌الله بروجردی، درس مجتهدپرور بود، افرادی چون امام خمینی، و بزرگان حوزه و رجال علم در درس ایشان شرکت می‌کردند. امام خمینی علاقه و احترام خاصی نسبت به آیت‌الله بروجردی داشتند و هر وقت هم که بعد از ارتحال آیت‌الله بروجردی جهت تدریس به حرم مطهر تشریف می‌آوردند، حتما ابتدا سر قبر آیت‌الله بروجردی حاضر می‌شدند و فاتحه ای می خواند و بعد درس را شروع می‌کردند. ارادت ایشان تا حدی بود که تازمانی که آیت‌الله بروجردی حیات داشتند، امام خمینی حاضر نشدند روی منبر درس دهند و برای درس روی زمین می‌نشستند.
بعد از بیانات آیت‌الله مقتدایی نمایشگاه شخصیت آیت‌الله بروجردی با حضور ایشان افتتاح شد.
در این نمایشگاه آثاری پیرامون ابعاد مختلف شخصیت ایشان مشتمل بر موارد ذیل به نمایش گذاشته شده است: 
• معرفی اساتید ایشان
• شاگردان ایشان در بروجرد و قم
• خدمات ایشان برای تقریب مذاهب اسلامی
• نمایندگان ایشان در شهرها و کشورهای مختلف
• سلسله نسب ایشان
• معرفی خدمات عام‌المنفعه ایشان از جمله ساخت مسجد اعظم، مسجد هامبورگ آلمان و دیگر مساجد و مدارس در ایران و خارج از کشور 
• نمونه‌هایی از آثار، تالیفات و حواشی ایشان در رشته های فقه، اصول، کلام، رجال، تراجم، فلسفه، عرفان، ادبیات، لغت، طب و کتب اهل سنت. 
•  نمونه‌هایی از کتاب‌هایی که در موضوعات مختلف علمی توسط مولفین و شخصیت‌های برجسته داخلی و خارجی به آن مرجع بزرگ اهداء شده است (همچون آيت‌الله سيد ابوالقاسم خويي، آقاي جعفر کاشف الغطا، علامه سيد عبد الحسين شرف الدينشیخ شلتوت، بديع الزمان فروزانفر، جرج جرداق، سيد محمد حسيني شبر و ...) .
•  نمونه‌هایی از دفاتر و اسناد مرتبط با دوران مرجعیت ایشان از جمله جمله دفاتر شهریه، دفتر اجازات، دفتر نماز و روزه استیجاری، دفتر ساخت مسجد اعظم، دفاتر خرج و درآمد بیت شریف و ....
• تصاویر آن زعیم بزرگ
• تقریرات دروس آیت‌الله العظمی بروجردی توسط مراجع، بزرگان و شاگردان ایشان
• نمونه هایی از پایان نامه‌های تحصیلی پیرامون شخصیت آیت‌الله بروجردی
تصاویر
  • آئین گشایش نمایشگاه تخصصی شصتمین سالگرد ارتحال زعیم عالیقدر جهان تشیع آیت الله العظمی بروجردی(ره)