Menu

اخبار کتابخانه

چهارشنبه 16 اسفند 1396
تعداد بازدید: 1673
تعداد نظرات: 0

بیانات آیت الله علوی بروجردی در جمع طلاب جامعه المصطفی واحد تبریز در کتابخانه آیت الله العظمی بروجردی (ره)

روز چهارشنبه مورخ 16 اسفند 1396 جمعی از اعضای جامعه المصطفی واحد تبریز ضمن بازديد از كتابخانه شخصي آيت الله العظمي بروجردي (ره) با آیت الله علوی بروجردی، توليت كتابخانه دیدار کردند.

در ابتدای این دیدار آیت الله علوی بروجردی ضمن ابراز خشنودی از حضور در جمع طلاب جامعه المصطفی تبریز، با اشاره به جایگاه طلاب و حوزه های علمیه در دوره های مختلف تاريخ، شیخ طوسی را یکی از شخصیت های تاثیرگذار حوزه معرفی و اظهار داشتند: شیخ طوسی غیر از اینکه فقیهي اصولی است، صاحب جامع روائی بوده و روش اجتهادی ایشان تا به امروز در حوزه های علمیه مورد توجه طلاب مي باشد. ایشان حضور طلاب در حوزه های علمیه را به مثابه حضور در جبهه تعبیر کردند که اسلحه آنها در این جبهه با جبهه های جنگ متفاوت بوده و آن سخن، فکر و ارتباط گرفتن با جوامع مختلف است.

استاد حوزه علمیه قم با اشاره به جایگاه شیعه و اقدامات صورت گرفته برای تحکیم این جایگاه در ادوار مختلف تاریخ تصریح کردند: انقلاب اسلامی در بحث تبلیغ، امکانات فراوانی برای حوزه های علمیه فراهم کرده است تا این پرچم و رایت علی بن ابیطالب برافراشته نگه داشته شود. ايشان با اشاره به تاکید آیت الله بروجردی بر تعامل با دنيا اظهار داشتند: ما برای دنیا حرف داریم و باید متناسب با ویژگی خاص مذهب مان در جامعه اسلامی حضور داشته باشیم. الان که شیعه اقلیت است باید روابط خود را با گروه های دیگر و اکثریت تعریف کنیم. ما باید در مراکز علمی دنیا حضور داشته باشیم و علوم خود را عرضه کنیم. نكته حائز اهميت اين است كه متناسب با پیشرفت های کنونی بشر، مخاطبان حوزه هاي علميه رو به افزايش بوده و به میلیون ها نفر رسیده است. دنیا یکپارچه شده و صحبت زبان و مکان مطرح نیست. دنیا تشنه عدالت است، عدالتی که علی بن ابی طالب با نهج البلاغه، عمل و مشی خود و ائمه ما و سید الشهداء آن را برای ما تبیین و ترویج کرده اند.

تولیت کتابخانه آیت الله بروجردی در اشاره به مبارزه و مخالفت قدرتهای استعماری و سیاستمداران دنیا با تشیع تاکید کردند: سیاستمداران دنیا نمی خواهند شیعه را به رسمیت بشناسند. در سازمان ملل متحد نامه امیرالمومنین به مالک اشتر به عنوان سند رسمی ثبت شده است، اینها سرمایه های بزرگ ما هستند. بزرگان و ائمه ما هریک برای ما درسها آموختند و آن عبارت است از اسلام اصیل. در اصل، سنت پیغمبر را ما ترويج مي كنيم، اگرچه این سنت دستخوش تغییر شده است. با آمدن حکومت های ظالم آنها می خواستند نام اسلام باشد تا از آن به نفع خود بهره برداری کنند. يكي از نكات قابل توجه اين است كه شيعه در عرصه های محدودی و به شکل منطقه ای توانسته حکومت داشته باشد، همه جا حکومت ها علیه شیعه کار کرده اند. در طول تاریخ تلاش های فراوانی برای تضعیف و مقابله با ائمه و سرمایه های ما صورت گرفته، اما امروز ما می بینیم که اجتماع بزرگ اربعین هر سال، به گفته خودشان بزرگترین اجتماع انسانی دنیا است. جایگاه شیعه امروز بسیار ارتقاء یافته و جمعیت زیادی از شیعیان در کشورهای مختلف در جمعیت های حداقل یا حداکثر در حال زندگی هستند. وظیفه ما امروز این است که تا حد امکان بیاموزیم و مسلح به تمام معنا باشید. تا از اتفاقاتی که به شکل ظهور گروه هایی مانند داعش هستیم جلوگیری گردد. هدف اصلی این جریان لکه دار کردن اسلام است، ما از منابع تامین مالی و آموزشی این جریان آگاهی کامل داریم،  بنابراین می طلبد از همه جهت آمادگی داشته و به یاد داشته باشیم که شیعه را تفکر خودش پیش می برد.

تصاویر
  • بیانات آیت الله علوی بروجردی در جمع طلاب جامعه المصطفی واحد تبریز در کتابخانه آیت الله العظمی بروجردی (ره)