Menu

اخبار کتابخانه

یکشنبه 15 بهمن 1396
تعداد بازدید: 2118
تعداد نظرات: 0

آغاز همکاری کتابخانه آیت الله العظمی بروجردی قم و کتابخانه مرکزی و مرکز اسناد دانشگاه تهران

مدیر کتابخانه آیت الله بروجردی و جمعی از کارشناسان این کتابخانه به همراه گروهی از مدیران کتابخانه های عضو مکتا روز شنبه مورخ 15 بهمن ماه 1396 با حضور در کتابخانه مرکزی و مرکز اسناد دانشگاه تهران، از بخش های مختلف این مجموعه شامل مخازن نسخ خطی و سنگی، نشریات و مطبوعات بازدید و در جریان اقدامات و فعالیت های این کتابخانه قرار گرفتند.

در ابتدای این بازدید، جمع حاضر مورد استقبال حجت الاسلام والمسلمین جناب آقای دکتر جعفریان، ریاست محترم کتابخانه مرکزی و مرکز اسناد دانشگاه تهران قرار گرفتند. این دیدار که در فضایی بسیار صمیمی برگزار گردید، ریاست کتابخانه مرکزی دانشگاه تهران در سخنانی مجموعه برنامه ها، خدمات و فعالیت های این کتابخانه را تشریح و بر لزوم تعامل کتابخانه مرکزی دانشگاه تهران با سایر کتابخانه ها و استفاده از ظرفیت های دو طرف در چهارچوب تفاهم و قرارداد های مشخص تاکید کردند.

در این دیدار، مدیر کتابخانه آیت الله بروجردی ضمن اعلام آمادگی برای همکاری در زمینه های مختلف از جمله تبادل منابع اطلاعاتی، با هدف تکمیل مجموعه های ناقص دو کتابخانه و نیز تبادل تجارب مربوط به سازماندهی منابع اطلاعاتی،به ویژه فهرست نویسی و سازماندهی متون کهن و نشریات در جهت بهبود کمی و کیفی خدمات کتابخانه های دو طرف تاکید کردند.

در ادامه کارشناسان کتابخانه در دیدار با سرکار خانم دکتر منصوره اتحادیه، پژوهشگر برجسته حوزه تاریخ معاصر و استاد بازنشسته دانشگاه تهران، پیرامون مجموعه های خاص کتابخانه به ویژه مجموعه جزوات، اساسنامه ها و آئین نامه ها و ارزش پژوهشی و اسنادی این منابع گفتگو کردند.

همچنین مدیر و کارشناسان کتابخانه در نشستی با آقای سید فرید قاسمی، پژوهشگر نام آشنای تاریخ مطبوعات، در گفتگو پیرامون مجموعه ارزشمند اهدائی مرحوم حاج محمد رمضانی به کتابخانه آیت الله بروجردی، به ویژه بخش نشریات و مطبوعات، گزارشی نیز پیرامون روند اجرای پروژه پایگاه کتابشناسی آیت الله بروجردی ارائه گردید. در این نشست آقای عنایت الله رحمانی،پژوهشگر حوزه نشریات و آقای نعیمی مسئول سابق بخش نشریات کتابخانه مرکزی دانشگاه تهران نیز حضور داشتند.

در ادامه این برنامه، مدیر و کارشناسان کتابخانه در بازدید از کتابخانه دانشکده ادبیات دانشگاه تهران نیز در جریان روند خدمات و فعالیت های بخش های مختلف این کتابخانه که در نوع خود در میان کتابخانه های دانشکده ای کشور منحصر به فرد می باشد، قرار گرفتند.

 در پایان مدیر و کارشناسان کتابخانه ضمن بازدید از نمایشگاه مطبوعات دوره قاجار در نشست بررسی مطبوعات دوره قاجار که با سخنرانی خانم دکتر منصوره اتحادیه، پژوهشگر برجسته حوزه تاریخ معاصر و استاد بازنشسته دانشگاه تهران، آقای سید فرید قاسمی، پژوهشگر نام آشنای تاریخ مطبوعات و دکتر حسین انتظامی، قائم مقام و دستیار ارشد وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار گردید، نیز شرکت کردند.

تصاویر
  • آغاز همکاری کتابخانه آیت الله العظمی بروجردی قم و کتابخانه مرکزی و مرکز اسناد دانشگاه تهران