Menu

اخبار کتابخانه

چهارشنبه 04 بهمن 1396
تعداد بازدید: 3761
تعداد نظرات: 0

رونمایی از کتاب «حضرت محسن در آیینه شعر» در کتابخانه آیت الله العظمی بروجردی

مراسم رونمایی از کتاب «حضرت محسن در آیینه شعر» در محضر آیت الله علوی بروجردی و با حضورمدیر کل فرهنگ و ارشاد استان قم و جمعی از شخصیتهای حوزوی و شاعران آئینی در کتابخانه آیت الله العظمی بروجردی برگزار شد.

در ابتدای این مراسم آیت الله علوی بروجردی در سخنانی با اشاره به اینکه شعر فاطمی نتوانسته همانند اشعار علوی و حسینی نقش پررنگی در جامعه داشته باشد، بر توجه ویژه به حوزه شعر فاطمی تاکید کردند.

استاد حوزه علمیه قم، فعالیت های انجام شده پیرامون شخصیت حضرت علی(ع)، شعر علوی و حسینی را خوب ارزیابی کرده و افزودند: این جایگاه تبیین شده است، ولی نباید از حوادثی که در زمان حیات پیامبر(ص) که اوج آن بعد از رحلت ایشان بود و برحضرت زهرا(س) گذشت و باعث شکل گیری تاریخ اسلام شد، غفلت کرد. اگر از اسلام، وحی و مکتب اهل بیت(ع) و حتی عاشورا چیزی داریم، مدیون حضرت زهرا(س) و فداکاری این بانوی با کرامت هستیم.

تولیت کتابخانه آیت الله بروجردی با اشاره به اینکه عاشورا گوشه ای از حوادث اسلام است، خاطر نشان ساختند: هیچ حادثه ای  مانند حادثه حضرت زهرا(س) نیست. در تاریخ، حادثه ای اتفاق افتاده که افرادی از اساس در جایگاه خلیفه اللهی قرار گرفتند و با مسائلی چون شورای سقیفه، عدل را انکار کردند و با جعل حدیث ضعیف، عدالت صحابه و جبر را درست کردند و باعث گمراهی مردم شدند.این گروه جبر را شکل دادند و حزب بنی امیه و بنی عباس نیز براساس همین جبر حرکت کردند و معتقد شدند که ارزش خلیفه از پیامبر(ص) بالاتر است.

آیت الله علوی بروجردی در اشاره به حوادث بعد از رحلت پیامبر(ص) اظهار داشتند: مسئله ای که اتفاق افتاد، فدک نبود بلکه ماجرا دامنه دارتر و مهمتر از آن، جعل حدیث ضعیف،برای قانون شکنی و حرمت شکنی است و کاری کردند که جبر شکل بگیرد.

ایشان پیرامون نقش حضرت زهرا(س) در حوادث بعد از رحلت پیامر(ص) افزودند: حضرت زهرا(س) در حضور صحابه و انصار فریاد زدند و از حوادثی که در شرف وقوع بود، هشدار دادند و با حرکت و قیام خود اتفاقات و پشت صحنه حادثه را برملا کردند. مسئله تنها خانه نشینی حضرت علی(ع) نیست؛ بلکه مسئله بالاتر از این و نتیجه غصب ولایت و جبرگرایی و ایجاد امثال داعش در طول تاریخ، برگشت به جاهلیت و تهی کردن اسلام ناب از ارزش های دینی است.

آیت الله علوی بروجردی مسئله حضرت زهرا(س) و فاطمیه را اساس دین دانسته و تاکید کردند: اگر در جامعه این همه مشکل هست، زیربنای آن از فدک و آتش زدن خانه حضرت زهرا(س) شروع و خشت های آن، در آن روز روی هم گذاشته شد، اما حضرت زهرا(س) ساکت نشدند، فریاد زدند، صحابه را آگاه کردند و نسبت به حوادث آینده وانحراف اسلام از سوی برخی افراد هشدار دادند.

ایشان در اشاره به انحراف اسلام خاطرنشان ساختند:پس از وقوع برخی انحرافات در اسلام، جاهلیت شکل گرفت و نتیجه آن امروز داعش شد، داعشی که اسلام بی محتوا را ارائه و خشونت را دامن زد. اگر عاشورا جلوه گر شد و حضرت زینب(س) آن را تداوم بخشید، عامل اصلی آن فریادهای حضرت زهرا(س) در دفاع از ولایت و دین و اسلام ناب بود که از سوی بعضی افراد به تاراج رفت.

 آیت الله علوی بروجردی در تاکید بر لزوم حفظ «فاطمیه» اظهار داشتند: اگر قصد داریم میراث حضرت زهرا(س) که همان اسلام ناب و ارزشهای دینی است را حفظ کنیم، لازم است فاطمیه را زنده نگه داریم. فاطمیه اساس دین برای حفظ ارزش هاست.

ایشان با انتقاد از کاستی های اقدامات صورت گرفته پیرامون شعر فاطمی اظهار داشتند:‌شاعران می توانند با وحدت، به حفظ ارزش ها و تعالی جامعه کمک کنند.

ایشان در اشاره به اسلام ناب و شیعه افزودند:معتقدیم شیعه از همان زمان « قولوا لااله الا الله تفلحون» و توحید پیامبر(ص) شروع شده است و به همین دلیل اسلام غیر از اسلام ناب، اسلام بدون محتوا است و ارزشی ندارد.

آیت الله علوی بروجردی در پایان با بیان اینکه مدعیان اسلام ناب درعمل نتواسته اند در سرزمین وحی، اسلام ناب را توسعه دهند و کاری کردند که اسلام تهی با حمایت از اسرائیل نمایش داده شود، خاطر نشان ساختند: این خشتی است که در حادثه فدک و آتش زدن درب خانه حضرت زهرا(س) گروه های ضد دین و اسلام ناب از آن حمایت کردند. در پایان ایشان تلاش برای تداوم حیات فاطمیه شعرای آئینی را امری بسیار ضروری دانستند.

 

تصاویر
  • رونمایی از کتاب «حضرت محسن در آیینه شعر» در کتابخانه آیت الله العظمی بروجردی