Menu

اخبار کتابخانه

شنبه 25 آذر 1396
تعداد بازدید: 3915
تعداد نظرات: 0

پندهای اخلاقی آیت الله رضا استادی به کتابداران و مدیران کتابخانه ها

پندهای اخلاقی آیت الله رضا استادی به کتابداران و مدیران کتابخانه های استان قم، حاضر در همایش کتابخانه های تخصصی استان قم (مَکتا)
(پنج شنبه 23 آذرماه 1396)
آیت الله استادی روز پنجشنبه 23 آذرماه 1396 که میهمان جمعی از کتابداران و مدیران کتابخانه های استان قم بودند، در بیاناتی پیرامون تشریح جایگاه کتابدار، ابعاد اخلاقی حرفه کتابداری و کتابداران را یادآوری نموده و در زمینه تشویق و ترویج مطالعه، به لزوم مطالعه کتاب خوب، تاکید کردند. ایشان در این راستا اظهار داشتند کتابدار باید بداند چه کتابی را در اختیار مراجعان و جوانان علاقمند به کتاب قرار دهد تا مردم کتاب خوب و سودمند مطالعه کرده و با موضوع های مختلف آشنایی پیدا کنند. ایشان با تاکید بر این که کتاب سبب ترقی و تعالی انسان می شود، عنوان کردند: کتاب های ضاله نباید در دسترس همگان باشد بلکه تنها باید در اختیار پژوهشگران در این عرصه قرار گیرد.
رئیس سابق کتابخانه مسجد اعظم با بیان اینکه شغل کتابداری با سایر شغل ها متفاوت است، بر لزوم علاقمندی کتابداران به مطالعه تاکید کردند. 
آیت الله استادی با تشریح وظایف و ویژگی های اخلاقی کتابداران، با اشاره به صفت ها و خصلت هایی که یک مسلمان باید داشته باشد، به لزوم پایبندی کتابداران به تعهد شغلی خود اشاره کردند. ایشان با اشاره به روایات ائمه معصومین، خطاب به کتابداران و مدیران کتابخانه ها اظهار داشتند، در هر مقام و مسئولیتی که هستید با مردم صادقانه سخن بگویید؛ اگر مردم درک کنند که با آنها درست صحبت می کنیم،زمینه بسیاری از انتقاد ها کاهش خواهد یافت.
 استاد سطح عالی حوزه در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشتند، کتابدار باید از هر کاری که در نظر مردم نادرست است، پرهیز کند، چرا که کتابداران به عنوان افرادی فرهنگی باید مروج فرهنگ باشند. التزام به رعایت اخلاق اسلامی از دیگر توصیه های اخلاقی آیت الله استادی در جمع کتابداران و مدیران کتابخانه های استان قم بود.
رئیس سابق کتابخانه مسجد اعظم تاکید کردند: کتابدار باید با روی باز با مخاطبان برخورد کرده و راهنمای انسان در کتابخوانی باشد.
عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با بیان این که فعالیت ها باید به گونه ای باشد که کتاب ها در دسترس افراد علاقه مند قرار گیرد، بر تقویت فرهنگ کتاب و کتابخوانی در کشور تاکید کردند.

تصاویر
  • پندهای اخلاقی آیت الله رضا استادی به کتابداران و مدیران کتابخانه ها