Menu

اخبار کتابخانه

چهارشنبه 19 مهر 1396
تعداد بازدید: 1433
تعداد نظرات: 0

نشست علمی حضرت آیت الله علوی بروجردی (ره) تولیت محترم کتابخانه آیت الله العظمی بروجردی با جمعی از اساتید انجمن مطالعات سیاسی روسیه

 

 

جمعی از اساتید دانشگاه های کشور روسیه روز چهارشنبه مورخ 19/7/96 طی نشستی با حضرت آیت الله علوی بروجردی درباره نقش مذهب و فرهنگ در ارتباط بین کشورها بحث و گفتگو کردند.
 در این نشست میهمانان پس از معرفی خود، از حوزه مطالعاتی خویش که سیاست خارجه روسیه در منطقه بود، سخن گفتند. 
 آیت الله علوی بروجردی در سخنان خود به چند نکته مهم اشاره کرده و فرمودند روسیه برخلاف آمریکا تمدن اصیل دارد  لذا دولتمردان و اندیشمندان  روسیه  در سیاستگذاری ها و تحقیقات خود، بایستی به این نکته  توجه داشته باشند. 
استاد درس خارج حوزه با اشاره به  حوادث تاریخی بین ایران و روسیه بر وجود اصالت در مردم ایران و روسیه تاکید کرده و فرمودند باورها و سیاستهای مشترک بین دو کشور، توجه به     ارزش های انسانی را وجه اشتراک دو کشور دانستند.
 تولیت مسجد اعظم قم با بیان  تاثیر فرهنگ غرب بر امور فرهنگی و اجتماعی دو کشور بر لزوم تقویت بنیان خانواده ها و اخلاق در ایران و روسیه تاکید کردند. 
همچنین ایشان با اشاره به تاسیس و راه اندازی برخی گروه‌های تندرو در منطقه خاورمیانه(مثل داعش، القاعده) از طرف غرب و حمایت  برخی کشورهای منطقه از آنها نسبت به سرمایه گزاری غربی ها بر روی فضای مجازی و تاثیر آن بر روی جوانان و لزوم توجه به آسیب های آن  تاکید کردند.
تولیت کتابخانه آیت الله العظمی بروجردی با بیان اینکه روابط دو کشور  نباید منحصر به مسائل سیاسی و منافع مادی گردد تاکید فرمودند بایستی دولتها و سیاستمداران راه های پایدار همکاری بین دو کشور مانند ارتباطات علمی و فرهنگی را شناسایی و مورد توجه قرار دهند.
آیت الله علوی بروجردی در ادامه فرمودند نقش روسیه و ایران در معادلات سیاسی منطقه مهم است و انتظار ما این است روسیه نسبت به مسائل یمن بی تفاوت نباشد و در سازمان ملل از حقوق کودکان و زنان یمن دفاع کند. 
استاد درس خارج حوزه با تاکید بر ضرورت راه اندازی رشته دانشگاهی مشترک بین دو کشور ایران و روسیه به گسترش ارتباط بین مراکز دینی از جمله کلیساهای روسیه و حوزه علمیه قم تاکید کردند.
 در پایان آقایان دکتر نیکولای کوژانف (از دانشگاه اروپایی در سن پترزبورگ) و لیبونید ایسایوف، اندره ای کاراتایوف و اکیسا شیشکینا  (از آکادمی علوم روسیه و دانشگاه علوم اقتصادی علیا) ضمن ابراز خرسندی و رضایت از حضور در این جلسه مطالب مفیدی را پیرامون سیاست خارجی روسیه در منطقه مطرح و همکارهایهای علمی، آموزشی و فرهنگی بین دو کشور را اجرایی دانستند.

تصاویر
  • نشست علمی حضرت آیت الله علوی بروجردی (ره) تولیت محترم کتابخانه آیت الله العظمی بروجردی با جمعی از اساتید انجمن مطالعات سیاسی روسیه