Menu

اخبار کتابخانه

یکشنبه 15 فروردین 1395
تعداد بازدید: 6151
تعداد نظرات: 0

بازدید جمعی از علمای اهل سنت انگلستان از کتابخانه آیت الله بروجردی

 نشست علمی تقریب بین مذاهب در 14 فروردین 1395 با حضور آیت‌الله علوی بروجردی و جمعی از علمای اهل سنت انگلستان در محل کتابخانه آیت الله العظمي بروجردی برگزار شد.

در این نشست آیت الله علوی بروجردی با تجلیل از فعالیت های این علما در جهت تقریب بین مذاهب اسلامی،اظهار داشتند: امروز مساله اصلی ما، مشکل بین شیعه سنی نیست، در واقع همه مکاتب در برخی اصول و فروع ممکن است از نظر فکری مشکلاتی با هم داشته باشند.
ایشان با اشاره به روابط علمای شیعه و سنی در گذشته خاطرنشان کردند: در گذشته علمای ما به راحتی با این مسایل برخورد می کردند از جمله آیت الله العظمی بحرالعلوم به مدت چهار سال در مکه فقه اهل سنت تدریس می کردند و نیز سایر بزرگان شیعه و سنی که ارادت خاصی به هم داشتند.نامه نگاری محترمانه آیت الله العظمی بروجردی و شیخ شلتوت و به رسمیت شناختن مذهب شیعه از جمله حوادث تاریخی معاصر است که دنیای اسلام باید از آن درس بگیرد.
آيت الله علوي بروجردي بیان کرد: وقتی این فتوا صادر شد، آیت الله العظمی بروجردی این فتوا را بسیار گرانقدر شمردند و ايشان فرمودمد: من دوست دارم اين فتوا در داخل كفن من گذاشته شود، اما براي اينكه اين فتوا حفظ شود آن را به مشهد مقدس فرستادند تا در موزه حرم مطهر رضوي نگهداري شود. وقتی متن فتوا به مشهد رسيد حضرت آیت الله العظمي میلانی با تشريفات خاصي آن را در موزه آستان قدس رضوی قرار دادند تا به نمایش عامه مردم درآيد تا دنیا این وحدت و دوستی و محبت بین علمای اسلامی را به چشم مشاهده کند.
تولیت کتابخانه آیت الله بروجردی با اشاره به سابقه استکبارستیزی در فقه سیاسی اهل سنت و شیعه تاکید کردند:علمای شیعه حق محوری، استکبار ستیزی و عدل محوری را دنبال کرده اند و علمای اهل تسنن نیز چنین کردند؛ ولی امروز با پدیده زشتی مواجه هستیم که در آن اسلام به شدت به دست اجانب در حال تخریب است.
آیت الله علوی بروجردی با بیان  این که  متاسفانه امروزه چهره‎ای خشن از اسلام ارائه شده است، اظهار داشتند:امروز دشمنان سعی کرده اند که نام پیامبر(ص) را که رحمت اللعالمین است را با خون، ترور و وحشت یکسان کنند و نام حضرت عیسی(ع)  و حضرت مريم را به نماد محبت و آرامش مبدل نمایند، در حالی که هر دو پیامبر خدا هستند.خون شیعیان در حالی مباح اعلام شده است که اسلام راضی نیست که حتی یک قطره خون از پای یک غیر مسلمان ساکن در بلاد اسلامی که در کنار ما به صلح زندگی می کند خارج شود.
استاد حوزه علمیه خاطرنشان کردند: آیت الله العظمی بروجردی عمیقا به همزیستی تقریبی و مسالمت آمیز معتقد بودند؛ ایشان همیشه به علمای اهل سنت احترام می گذاشتند و پیروان سایر ادیان را نیز به شدت مورد لطف قرار می دادند.روزگاری در شهر بروجرد، محله یهودیان تا گورستان آنها فاصله داشت و در این فاصله وقتی که جنازه ای تشییع می شد، برخی از مردم ناآگاه به سمت این جنازه و مردم مشیع، سنگ پرتاب می کردند؛ آیت الله العظمی بروجردی بارها به شکل زبانی آنها را از این کار منع کردند و در نهایت ایشان برای عدم تکرار چنین حرکتی در کنار این جنازه حرکت می کردند تا مردم به احترام ایشان به یهودیان تعرضی نداشته باشند و به قدری این کار شد که این عادت بد از بین رفت؛ حال با این تاریخ پرشکوه چگونه می توان به مردم مسلمان تعرض کرد.
در پایان ایشان تاکید کردند:ما معتقدیم که فکر تکفیر در مکتب اهل سنت نیز وجود ندارد و این افکار زاییده ذهن خراب افرادی است که به دنبال از بین بردن اسلام ناب هستند.
تصاویر
  • بازدید جمعی از علمای اهل سنت انگلستان از کتابخانه آیت الله بروجردی