Menu

اخبار کتابخانه

شنبه 07 آذر 1394
تعداد بازدید: 5924
تعداد نظرات: 0

سخنان تولیت مسجد اعظم در جمع مدیران کتابخانه های تخصصی استان قم

آیت الله علوی بروجردی در پنجمین نشست مدیران کتابخانه های تخصصی استان قم (مکتا) که در کتابخانه آیت الله بروجردی برگزار شد،بر ضرورت توجه و اقدام در جهت بهبود وضعیت فرهنگی کشور تاکید کردند. تولیت کتابخانه مسجد اعظم با اشاره به مسئولیت همگان در ارتقاء وضعیت فرهنگی کشور اظهار داشتند:امروز مشکلات جدی در نشر کتاب و فرهنگ کتابخوانی در کشور وجود دارد که در شأن ایران نیست. 
استاد درس خارج حوزه علمیه قم در ادامه انتقاد از وضعیت مطالعه در کشور تصریح کردند: روزی به تیراژ 2 هزار نسخه در کشور انتقاد داشتیم، اما امروز تیراژ 200 نسخه در کشور وجود دارد که مایه تاسف است.
آیت الله علوی بروجردی با اشاره به اهمیت فرهنگی سازی برای مطالعه تاکید کردند: باید فرهنگ کتابخوانی از مهدهای کودک کودکان آغاز شود تا با ایجاد علاقه میان کودک و کتاب، این فرهنگ رشد پیدا کند.ایشان با انتقاد از وضعیت کتابخانه های مدارس اظهار داشتند: امروز متأسفانه در کمتر مدرسه ای کتابخانه وجود دارد که این ضعف برنامه ریزی مسئولان را می طلبد.
ایشان با اشاره به محدودیت بودجه تخصیصی به کتابخانه ها خاطرنشان ساختند: باید بودجه کافی در اختیار کتابخانه ها قرار داده شود تا بتوانند کتاب های مورد نیاز خود را تهیه کنند. امروز خیّر مدرسه ساز و ... در کشور وجود دارد، اما باید خیرینی تربیت کنیم تا کمبودهای کتابخانه ها را برطرف نمایند.
آیت الله علوی بروجردی تقویت کمبودهای کتابخانه های استان قم را مهم ارزیابی و بر ضرورت تعامل با سایر کتابخانه های دنیا تاکید کردند.ایشان با اشاره به اینکه کتابخانه های کشور با استانداردهای کتابخانه ای دنیا فاصله دارند، اظهار داشتند: امروز کتابخانه شبانه روزی در قم وجود ندارد و باید امکان حضور محقق به صورت 24 ساعته در کتابخانه ها فراهم شود.باید امکانات رفاهی برای محققین وجود داشته باشد تا با خیالی آسوده در کتابخانه حضور داشته باشند.

تصاویر
  • سخنان تولیت مسجد اعظم در  جمع مدیران کتابخانه های تخصصی استان قم