Menu

اخبار کتابخانه

پنجشنبه 07 خرداد 1394
تعداد بازدید: 5274
تعداد نظرات: 0

دیدار دانشجویان دانشکده مطالعات جهان دانشگاه تهران با تولیت کتابخانه آیت الله العظمی بروجردی

جمعی از دانشجویان خارجی رشته ایرانشناسی دانشگاه تهران با آیت الله علوی بروجردی دیدار کردند. در این دیدار که در سالن اجتماعات کتابخانه آیت الله العظمی بروجردی برگزار گردید،آیت الله علوی بروجردی  «زبان فارسی»، «تاریخ و فرهنگ ایران» و «تاریخ و فرهنگ ایران با گرایش اسلام» را سه عامل اساسی جذب دانشجویان کشورهای خارجی جهت تحصیل در رشته ایرانشناسی ارزیابی کردند. ایشان در این زمینه افزودند: زبان فارسی انسان را برای تحصیل ایرانشناسی می کشاند؛ چراکه این زبان، منبع فوق العاده غنی برای شعر، ادبیات و عرفان است.استاد درس خارج حوزه علمیه با اشاره به اینکه عرفان شعر فارسی بسیار غنی تر از عرفان در شعر عربی است، خاطرنشان ساختند: حافظ یکی از شعرای ایرانی است که برای دیوان ایشان، صدها شرح نوشته شده که نشان از غنی بودن آن است.منابع ادبیات ایرانی در نثر و نظم بسیار غنی است که گذاشتن وقت برای آن بیهوده نخواهد بود.

تولیت کتابخانه آیت الله بروجردی با اشاره به حضور نشانه های شعر فارسی در چین، تاج محل هندوستان و ... که نشان دهنده گسترش زبان فارسی در دنیا می باشد، اظهار داشتند: زبان فارسی از گذشته در دنیا تأثیرگذار بوده، و امروزه کشورهای افغانستان و تاجیکستان به زبان فارسی سخن می گویند که نشان از تأثیرگذاری این زبان در سطح دنیا دارد.

آیت الله علوی بروجردی با توجه به وجود زمینه های مناسب برای تحصیل در کشور ایران تصریح کردند: ایران به عنوان کشوری صاحب تمدن و فرهنگ، زمینه های مناسبی برای تحصیل دارد. تمدن از سال های دور در ایران وجود داشته و تخت جمشید و ... از آثار این تمدن و فرهنگ به شمار می آیند.در فرهنگ و تمدن ایرانی، آداب و سنن ممتازی وجود داشته و گذشته افتخار آمیزی دارد. سعه فکری و تحمل نسبت به افکار دیگران آنقدر از سوی ایرانیان بالا بوده است که یهودیان به راحتی در کنار ما زندگی می کردند.

استاد درس خارج حوزه علمیه قم با اشاره به دیدگاه ها و قضاوت هایی که نسبت به کشور ایران در سطح دنیا مطرح است، خطاب به دانشجویان خارجی مشغول تحصیل در ایران اظهارداشتند: شما به عنوان ناظر در ایران اسلامی حضور داشته و باید واقعیت ها را ببینید و بر اساس آن قضاوت کنید.ما خواستار قضاوت صحیح از سوی شما در کشورهایتان هستیم.

ایشان با اشاره به علاقه ایرانیان به اهل بیت(ع) تصریح کردند: در نظام ساسانی برابری و عدالت وجود نداشت و ایرانیان به دنبال اسلام برابر بودند؛ به همین دلیل از این دین استقبال کرده و آن را در وجود حضرت علی(ع) و اهل بیت(ع) مشاهده کرده و پذیرفتند.عقیده عدالت طلبی، اسلامیت خواهی، حقیقت خواهی همراه با زجری که ایرانیان از حملات متعدد دشمنان در طول تاریخ چشیده اند، نشان از اسلام واقعی ایرانیان دارد. این ظلم ها، موج و ندایی در کشور به نام "بیداری" ایجاد کرد.این بیداری در مشروطیت ایران که به دست روحانیت شیعه و شخص ملامحمد خراسانی محقق گردید، وجود داشت و فریاد مظلومیت مردم و بیداری آنان با حرکت روحانیت شیعه عجین شده و اکنون جمهوری اسلامی ادامه مشروطه، نهضت ملی شدن صنعت نفت و آن بیداری می باشد.

آیت الله علوی بروجردی با اشاره به قضاوت های نادرست غربی ها از جمهوری اسلامی ایران، ابراز داشت: امروزه تجاوزات و قضاوت های نادرست بسیاری علیه ایران صورت می گیرد. در برخی کشورها مشاهده می شود که آزادی خواهی و آزادی طلبی را اقدامات تروریستی تلقی می کنند؛ و این در حالی است که اقدام هواپیمای بدون سرنشین که روی مردم بیگناه بمب می ریزند، عملیات تروریستی محسوب نمی شود. اگر بخواهند با این معیارها کشور ایران را مورد قضاوت قرار دهند، ایران کشوری متمرّد به حساب می آید که واقعیت ندارد.

آیت الله علوی بروجردی با طرح چند سوال، اظهار داشت: آیا امروز حقوق بشر در ایران زیر پا قرار می گیرد یا عربستان؟ آیا اقدامات اخیر در مصر کودتا بود یا نهضت؟ آیا محاکمات در مصر رعایت حقوق بشر است؟ سوال های بسیاری وجود دارد که نشان از عدم رعایت حقوق بشر در بسیاری از کشورها دارد.

در این راستا تولیت کتابخانه آیت الله بروجردی خطاب به دانشجویان حاضر در جلسه ابراز داشتند: امروز ایران اسلامی با این تبلیغات منفی مواجه است و شما باید مطالعات خود را عمیق کرده و با زبان فارسی به تحقیق گسترده بپردازید.شما به عنوان سفیران ایران اسلامی در کشورهای خود هستید و باید واقعیت ها را برای مردمان خود بیان کنید.

در پایان آیت الله علوی بروجردی در پاسخ به سوال یکی از دانشجویان پیرامون مذاکرات 1+5 اظهار داشتند: مذاکرات برای تعامل بیشتر با دنیاست و امیدواریم به نتیجه برسد؛ اما نباید عزت و اقتدار این ملت و مردم خدشه دار شود؛ چراکه مردم ما هیچگاه زیر بار ظلم نرفته اند و هشت سال جنگ تحمیلی عراق علیه ایران، موید این حقیقت است.

تصاویر
  • دیدار دانشجویان دانشکده مطالعات جهان دانشگاه تهران با تولیت کتابخانه آیت الله العظمی بروجردی