Menu

اخبار کتابخانه

پنجشنبه 27 فروردین 1394
تعداد بازدید: 4473
تعداد نظرات: 0

فرمایشات آیت الله علوی بروجردی در مراسم نکوداشت تاسیس کتابخانه

 به مناسبت سالروز تأسیس کتابخانه آیت الله العظمی بروجردی(ره) نشستی با حضور حضرت آیت الله علوی بروجردی استاد سطح عالی حوزه و تولیت معزز کتابخانه و حجت الاسلام والمسلمین سید علی عماد معاون پژوهش حوزه های علمیه  در تالار کتابخانه شخصی آیت الله العظمی  بروجردی برگزار شد.

آیت الله علوی بروجردی در این نشست فرمودند: بیش از50 سال از تاسیس این کتابخانه گذشته و در طول این سال ها حوادث بسیار زیادی را تجربه کرده است. پیشنهاد ساخت این کتابخانه، از سوی حضرت آیت الله العظمی بروجردی بوده و آقای آیت الله شیخ ابوالقاسم دانش آشتیانی در اداره و شکل گیری نقش اساسی داشته است. چاپ نشریه کتابخانه مسجد اعظم توسط آیت الله دانش از کارهای برجسته آن دوران بشمار می رود.

وی در ادامه با اشاره به زحمات آیت الله استادی برای کتابخانه مسجد اعظم، بیان داشت: وی وقت بسیاری برای این مجموعه گذاشته و از افرادی است که به گردن این مجموعه حق دارد. ایشان کتابخانه را با شورای عالی ارتباط دادند و نقش اساسی در حفظ کتابخانه مسجد اعظم  داشتند.

آیت الله علوی بروجردی در بخش دیگری از صحبت های خود فرمودند:

حضرت آیت الله العظمی بروجردی(ره) علاقه خاصی به کتاب داشته اند؛ به نحوی که در کتابخانه شخصی ایشان به کتاب هایی برخورد کرده ایم که معظم له نسخه را از کتابخانه های دیگر تهیه و از روی آن استنساخ داشته و در آن اظهار نظر نیز کرده اند.

آیت الله العظمی بروجردی به غیر از حوزویان، با دانشگاهیان نیز ارتباط داشته که می توان از دکتر حسابی نام برد.

آیت الله علوی بروجردی در بخش دیگری از سخنان خود به موضوع تحقیق و پژوهش پرداخت و گفت:  کتابخانه می تواند نقش بسیار عمده ای در تحقیق و پژوهش داشته باشد؛ پس باید بر روی آن سرمایه گذاری کرد و وقت گذاشت.

وی با بیان این مطلب که امروز حوزه علمیه قم، بزرگترین مرکز علمی دنیای اسلام است. ابراز داشت: دانشگاه الازهر و دانشگاه مدینه در حد حوزه علمیه قم نبوده و تنوع فرهنگی که امروز در این حوزه وجود دارد، در هیچ زمانی؛ وجود نداشته است.

این استاد حوزه با اشاره به عظمت و موقعیت حوزه علمیه قم در جهان، خاطرنشان ساخت: انقلاب اسلامی ایران سبب شد تا نام شیعه و حوزه علمیه قم به تمام اقصی نقاط جهان نفوذ کند؛ پس باید در راستای رفع نیازهای علمی اسلام کوشا بوده و جوابگو باشیم.

آیت الله علوی بروجردی با اشاره به این که امروز مباحث و مسائل بسیاری در دنیای اسلام وجود دارد که حوزه علمیه قم باید پاسخگوی آن باشد، تصریح کرد:نمی توانیم در مقابل حوادث زمان بی تفاوت باشیم.

وی با تأکید بر این که حوزه با عظمت باید کتابخانه مرکزی مناسب داشته باشد، بیان داشت: متأسفانه امروز در کتابخانه های ما منابع روز به زبان هایی غیر از فارسی و عربی وجود ندارد و محققین ما باید این کار را انجام دهند.

ایشان فرمودند حوزه ای با این عظمت و اقتدار باید کتابخانه مرکزی داشته باشد، این کار مستلزم برنامه های کوتاه مدت و بلند مدت کتابخانه ای است.

آیت الله علوی بروجردی تأکید کرد: باید کتابخانه های بیشتری تاسیس گردد و دسترسی محققین به منابع آسان تر و تامین منابع به روز دنیا به خصوص کتاب های جدید وهابیت تهیه و در اختیار محققین قرار داده شود تا بتوان پاسخی درست و منطقی برای آن ارائه کرد.

وی همچنین به تعامل با کتابخانه های روز دنیا نیز اشاره ای داشت و گفت: یکی از معضلاتی که امروز ما دچار آن هستیم، تهیه نسخه از کتابخانه های بزرگ داخل کشور است؛ چراکه هزینه های بالایی را دریافت می کنند که با سیاست فرهنگی آنان مغایر بوده و عملی کاسبانه است. فراهم کردن محیط مناسب برای مطالعه و برطرف کردن نیاز های محققین از دیگر تاکیدات معظم له بود.

آیت الله علوی بروجردی تأکید کرد: محققان ما باید به تمام منابع با زبان روز دنیا دسترسی داشته باشند و باید برای آن برنامه ریزی کرد.

حضرت آیت الله علوی بروجردی همچنین خاطر نشان کردند: ما در زمینه های مختلف نیاز به تحقیق و پژوهش داریم وضمن پرهیز از کارهای تکراری  باید پژوهش های صورت گرفته در خور این حوزه با عظمت و نیازهای سطح بین المللی باشد تا بتوانیم پاسخگوی نیازها باشیم.

 ایشان با بیان اینکه باید نیازهای پژوهشی در حوزه دین در رشته های مختلف دانش آماده و با سفارش دادن این نیازها به موسسات  تحقیقاتی و پژوهشی و دادن امکانات به به آنها سطح علمی تحقیقات موسسات را بالا ببریم.

این استاد حوزه در پایان اظهار داشت: اگر قصد داریم با تفکر اسلام با دنیا صحبت کنیم، نیاز به پشتوانه غنی علمی در کنار تحقیق و پژوهش داریم.

 

تصاویر
  • فرمایشات آیت الله علوی بروجردی در مراسم نکوداشت تاسیس کتابخانه