Menu

اخبار کتابخانه

شنبه 19 تیر 1400
تعداد بازدید: 1243
تعداد نظرات: 0

جلسه نقد و بررسی نرم افزار کتابخانه و مرکز اسناد شرکت یکم سافت

جلسه نقد و بررسی نرم افزار کتابخانه و مرکز اسناد شرکت یکم سافت با حضور معاون علمی و فرهنگی و مدیرکل خدمات فرهنگی و انتشارات مجمع جهانی اهل بیت علیهم السلام، رئیس کتابخانه دانشگاه علامه طباطبایی، مدیر کتابخانه آستان مقدس، مدیر کتابخانه فیضیه (دبیر مکتا)  و مدیر و کارشناسان کتابخانه مسجد اعظم در روز چهارشنبه 9 تیرماه در ساختمان مجمع جهانی اهل بیت علیهم السلام  برگزار گردید.

در ابتدای این نشست فریار فاطمی مدیر عامل شرکت یکم سافت به ارائه گزارشی از فعالیت های خود در سال های گذشته پرداخت و در ادامه به سوابق علمی و تجربیات اجرایی خود اشاره نمود. فریار فاطمی در معرفی شرکت یکم سافت افزود که سرویس‌های متعددی توسط این شرکت ایجاد شده است و موفقیت هایی در زمینه هوش مصنوعی از جمله سیستم‌های پیشنهاد دهنده و موتور سخنگو برای تولید کتاب صوتی داشته است.

در ادامه این نشست در زمینه توضیحات فنی نرم افزار، داوود کیانی مدیر فنی شرکت یکم سافت، به معرفی نرم افزار (LIBRA) پرداخت. کیانی در معرفی نرم‌افزار گفت: محصولی را ارائه کرده ایم که بتوانیم در یک بستر جامع به مدیریت کتابخانه و مرکز اسناد بر اساس استانداردهای روز بپردازد. از جمله استانداردهای مورد استفاده در این بستر نرم افزاری در حوزه سازماندهی دانشschema.org BIBFRAME، LRM، RDA می‌باشد. پایگاه داده مورد استفاده در این بستر نرم افزاری، Mongo db است. علت استفاده از این پایگاه داده‌ ای این است که محدودیتی ایجاد ننماید و در مقابل سرعت و قدرت کافی در اختیار قرار دهد و بر این اساس بتوان اسناد و مدارک‌ و انواع منابع را به صورتی نگهداری نماید، که در آینده قابل تغییر باشد و هم اگر از مقطعی نوع مدرک جدیدی به سیستم اضافه گردید، از آن پشتیبانی نماید. همچنین این بستر نرم افزاری، از فرمت JSON-LD و تمام استانداردهای که لازمه این کار است، پشتیبانی می‌کند. موتور جستجوی مورد استفاده در این نرم افزار، موتور جستجوگر الستیک سرچ (Elasticsearch) است که از قدرتمندترین ها در حوزه جستجو بوده، و امکانات خوبی را در اختیار قرار
می دهد. همچنین می توان در کشف دانش از آن استفاده کرد. این نرم افزار تحت وب کار شده است. موضوع چندزبانه بودن از دیگر ویژگی هایی است که در کل نرم افزار مورد توجه بوده، و نیز متادیتا را می توان به چندین زبان دارا بود. در این نرم‌افزار، ماژول‌های سازماندهی اطلاعات و دانش، مستندات، فهرست دسترس پذیر همگانی، مدیریت سطوح دسترسی و مدیریت اشیایی محتوایی (فیزیکی و دیجیتالی) توسعه یافته و آماده بهره برداری است، و ماژول‌های فراهم آوری اطلاعات و تحویل مدرک، نشریات ادورای، مدیریت گردش و امانت منابع، کشف کتابشناختی (دروازه اطلاعاتی) هم در آینده نزدیک به بهره برداری می رسد.

یکی از ویژگی‌های منحصر به فرد این نرم افزار، امکان پشتیبانی از همه انواع منابع اطلاعاتی است. در ماژول مستندات طبق چارچوبی که برای سیستم اعمال می‌گردد، می توان انواع رابطه ها را تعریف نمود. ماژول فراهم آوری و تحویل مدرک، این ماژول ویژگی هایی دارد که ارتباط با دیگر اجزای سیستم، ارتباط با سیستم مالی و بودجه، خرید و سفارشات یکپارچه بین مجموعه های مختلف و کنسرسیومی، امانت بین کتابخانه ای را مد نظر قرار داده است. گزارشات از دیگر موضوعات مهمی است که مورد توجه است، به ویژه از لحاظ بصری کردن گزارشات در قالب چارت ها و نمودارهای مختلف اهمیت دارد.

ماژول نشریات ادواری نکته قابل توجه در این بخش پیکربندی منعطف و ارتباط با بقیه اجزای سیستم از ویژگی ها این ماژول است. در ماژول مدیریت گردش و امانت منابع، که در آینده نزدیک آماده می‌گردد، تمام فرآیندها به صورت مکانیزه تعریف شده است. از ویژگی های این بخش می‌توان به مکانیزه کردن فرآیندها از جمله رزرو، ثبت درخواست امانت و ... اشاره نمود. همچنین در این بخش، زیرساخت امانت الکترونیکی هم فراهم شده است.

در ادامه نشست، دمویی که برای مجمع جهانی اهل بیت علیهم السلام آماده شده، به نمایش گذاشته شد.

در ادامه این نشست، دکتر سیدمهدی طاهری رئیس کتابخانه مرکزی دانشگاه علامه طباطبایی ، ضمن تشکر از توجه این شرکت به پیاده سازی استانداردهای روز دنیا، خواستار ادامه همکاری این شرکت با مجموعه کتابخانه ها و متخصصان حوزه علم اطلاعات شدند و بر انعطاف پذیری نرم افزار در پاسخ به نیازهای متفاوت کتابخانه ها تاکید نمودند. در ادامه با توجه به سوالات حاضرین به توضیح استاندارد Schema.org اشاره کردند و فرمودند که این استاندارد برای کتابخانه ها، موزه ها و آرشیوی، فرانماهای مجزایی دارد. اگر این استاندارد در این نرم افزار به خوبی پیاده سازی شده باشد، امکان لینک اشیای کتابخانه ای، موزه ای و آرشیوی با یکدیگر وجود دارد.

در ادامه این نشست، حجت الاسلام والمسلمین احمدی تبار معاون علمی و فرهنگی مجمع جهانی اهل بیت علیهم السلام، ضمن تشکر از تلاش های صورت گرفته در این زمینه، به بحث کتابخانه دیجیتالی مجمع جهانی اشاره نمودند و بیان داشتند که هدف مجمع جهانی کسب مرجعیت پیام اهل بیت علیهم السلام در سطح بین المللی است، که کتابخانه دیجیتالی مجمع جهانی اهل بیت علیهم السلام یکی از مسیرهای تحقق این هدف است. همچنین ایشان خواستار ادامه این نشست ها، در جهت تکمیل نرم افزار و رفع نواقص احتمالی شدند.

در انتهای جلسه به برخی پرسش های مدیران و کارشناسان در خصوص چگونگی کارکرد این نرم افزار در موضوعات قابلیت های جستجو نرم افزار، امکان استفاده از این بستر نرم افزاری در موزه ها، مدیریت لاگ ها در نرم افزار، مشخصات سرور مورد نیاز، رابط کاربری، چیدمان فیلترهای جستجو و ... پاسخ داده شد و در جهت بهبود نرم افزار پیشنهادهایی به شرکت یکم سافت ارائه گردید.

تصاویر
  • جلسه نقد و بررسی نرم افزار کتابخانه و مرکز اسناد شرکت یکم سافت