Menu

آشنایی با زندگی‌نامه

حجت‌الاسلام والمسلمین سید محمدحسن طباطبائی(ره)

تولیت مسجد اعظم(1340ه.ش- 1356ه.ش)

حجت الاسلام والمسلمین سید محمدحسن طباطبائی بروجردی فرزند ارشد آیت الله العظمی بروجردی در سال 1346ه.ق برابر با 1307ه.ش در شهرستان بروجرد دیده به جهان گشود.

 هنگام تولد ایشان، آیت الله العظمی بروجردی به حج مشرف شده بودند و بعد از مراجعت از مکه معظمه و شنیدن خبر ولادت فرزند، فرموده بودند: خداوند عالم را شکر می کنم که دعای مرا درباره داشتن اولاد ذکور مستجاب فرمود.

آقا سید محمدحسن از همان روزهای اول زندگی تحت توجه مستقیم والد معظم پرورش یافتند، ادبیات عرب و سطح را اکثرا در محضر ایشان آموخته و متجاوز از ده سال در حوزه درس خارج معظم له حاضر شدند. وی با دقت نظر رجال و تاریخ اسلامی را از محضر والد معظم کسب کردند.

 وی در سال 1327 ه.ش ازدواج نمود و دارای چهار فرزند شد. وی در در سال‌های آخر تقریبا اکثر اوقات در محضر والد بزگوراشان بود.

آقا سید محمد حسن علاوه بر اینکه؛ اکثر نوشته های علمی مرحوم آیت الله العظمی بروجردی را در اواخر عمر معظم له بر عهده داشتند، نوشتن جواب اکثر استفتائات که مقیدا باید معظم له تقریر می فرمودند، نیز بر عهده ایشان بود. لذا بخشی از آثار علمی مرحوم آیت الله فقید بخط ایشان است. با همه این کارها از مباحثه و تدریس غافل نبوده وکتاب‌های ادبیات و سطح را در حوزه تدریس می کردند.

آقای سید محمدحسن بعد از رحلت پدر بزرگوارش در مسجداعظم به جای مرحوم آیت الله العظمی بروجردی، نماز جماعت اقامه می‌کرد و امور تولیت مسجد اعظم و سایر اماکن وابسطه را بر عهده داشت.

در دوران تولیت ایشان بخش عمده ای از کارهای عمرانی مسجد اعظم تکمیل شد. طبق گزارشات ارائه شده در نشریه کتابخانه مسجد اعظم در طول سال‌های 1340ه.ش تا 1345ه.ش کارهای ساختمانی به شرح ذیل انجام گرفته است:

سنگ فرش صحن و ورودی مسجد تکمیل و پوشش سطح بام شبستان‌ها با سرب عایق کاری می شوند.کاشی کاری گنبد، کتیبه‌های  صحن، نمای بیرون و سر درب ها نصب می گردد. بنای حوض در صحن مسجد و احداث ساختمان برج ساعت و نصب ساعت آن از دیگر کارهای صورت گرفته در آن سال‌ها است.

حجت‌الاسلام والمسلمین سید محمدحسن طباطبائی بروجردی در سال 1356ه.ش چشم از جهان فرو بست و پس از اقامه نماز توسط فرزند ارشد ایشان آقا سید محمدصادق در ورودی زیر ساعت واقع در صحن امام رضا حرم حضرت فاطمه معصومه (علیها السلام ) به خاک سپرده شد .