Menu

خدمات عمرانی مسجد اعظم در کتاب الگوی زعامت

 

بسم الله الرحمن الرحیم

الگوی زعامت

سرگذشتهای ویژه حضرت آیت الله العظمی بروجردی«رحمه الله علیه»

از زبان علماء و مراجع

همراه با تقریظ حضرت آیت الله عبدالصاحب مرتضوی لنگرودی

مولف: محمد علی آبادی

فصل دوم:

خدمات عمرانی

مسجداعظم قم

حجه الاسلام و المسلمین فلسفی:

یکی دیگر از اقدامات ایشان، احداث مسجداعظم قم بود. روزی که به دیدار معظم له رفته بودم فرمودند: اگر بشود، میل دارم قسمت غرب و جنوب غربی حرم حضرت معصومه«علیهاالسلام» هم متصل به خانه های مردم نباشد و خانه های که در این قسمت وصل به دیوار حرم است، خریداری شود و در آن محل تا لب رودخانه، مسجد بزرگی که رفع نیاز کند ساخته شود تا حریم حرم مطهر محفوظ بماند. بعد فرمودند که: این کار نیاز به تبلیغ دارد تا مردم با ایمان هزینه آن را تأمین کنند. نظر شما چیست؟

من گفتم: لازم است این موضوع را در ماه مبارک امسال(اردیبشهت 1333) در سخنرانی مسجد شاه عنوان کنم. فرمودند: بسیار خوب، امید است زمینه فراهم شود و این کار عملی گردد.

در یکی از سخنرانیهای آن ماه در مسجد شاه، موضوع را مطرح کردم و گفتم که: آیت الله العظمی بروجردی تصمیم دارد مسجد آبرومندی در کنار حرم ساخته شود. سپس ضرورت این امر را به تفصیل در منبر شرح دادم و شماره حسابی را هم در بانک ملی قم اعلام نمودم. چون این سخنرانی از رادیو نیز پخش می شد، در سراسر کشور انعکاس وسیعی یافت و مردم با ایمان جنان شور و هیجانی برای کمک به احداث این مسجد نشان دادند که واقعا قابل تحسین بود.

دو ماه بعد در روز یازدهم ذی القعده سال 1374 قمری که مصادف با سالروز ولادت امام رضا علیه السلام بود خدمت ایشان در قم رفتم. فرمودند: در این یکی دو ماه آن قدر مردم از داخل و خارج کشور استقبال کرده اند و پول فرستاده اند که برای ثبت و ضبط آن دچار مشکل شده ایم، و من هم از این موفقیت خدا را شکر نمودم. کلنگ بنای مسجد در همان روز میلاد مبارک امام رضا علیه السلام توسط آیت الله بروجردی طی مراسمی به زمین زده شد. اما کار ساختمان عظیم مسجد هفت سال به طول انجامید و حدود هشت میلیون تومان به پول آن روز هزینه برداشت. در شب افتتاح مسجد، معظم له خود در ان به جماعت نماز گذاردند. پس از نماز نیز من منبر رفتم و در خلال سخنرانی گفتم: علی علیه السلام فرموده است: «قدر الرجل علی قدر همته» یعنی ارزش شخص بسته به همت اوست. این مسجد با عظمت با همت عالی حضرت آیت الله العظمی بروجردی ساخته شده است و اگر اراده و همت عالی ایشان نبود، چنین بنای عظیم ساخته نمی شد.