Menu

اخبار کتابخانه

چهارشنبه 05 شهریور 1399
تعداد بازدید: 643
تعداد نظرات: 0

دکتر محمدی: مدیری در کتابخانه موفق خواهد بود که بازوان قوی داشته باشد و این بازوان کتابداران او هستند.

بخش دوم سخنان دکتر محمدی در قالب تاریخ شفاهی کتابخانه ها، پیرامون مسئولیتها و فعالیتهای اجرای ایشان در تاریخ 4 شهریور99 در کتابخانه آیت الله العظمی بروجردی انجام شد.

در این نشست دکتر محمدی به چگونگی ورود خود به کتابخانه دانشگاه باقرالعلوم اشاره کردند و گفتند: در سال 1372 همزمان با ریاست جناب آقای دکتر آل غفور وارد دانشگاه باقرالعلوم دفتر تبلیغات شدم که مسئولیت کتابخانه در آن زمان بر عهده آقای جهانگیری بود، البته پس از مدتی به دلایلی مجبور به ترک مجموعه کتابخانه گردیدم. سپس فهرستنویسی و رده بندی کتابخانه دانشگاه آزاد اسلامی را در زمان معاونت پژوهشی دکتر جمالی برعهده گرفتم که این کار را به اتفاق چند تن از دانشجویان که به صورت کار دانشجویی با من همکاری می کردند، به انجام رساندیم و توسط نرم افزاهای کتابخانه ای ورود اطلاعات صورت می گرفت. همزمان با این پروژه همکاری خود را با موسسه آموزشی پژوهشی امام خمینی که زیر نظر ایت الله مصباح اداره می شد، ادامه دادم.

ایشان این نکته را هم یاداور شدند که: کتابخانه موسسه آیت الله مصباح، به لحاظ حضور دکتر لگن هاوزن و فرصت تهیه کتاب از امریکا در آن زمان، دارای مجموعه ای خاص با منابع غنی و بروز دنیا بود، اما به دلیل قیدوبندهایی که در استفاده از کتابخانه این موسسه وجود داشت، بهره گیری از این مجموعه بسیار سخت بود.

در سال 75 در ایام خدمت سربازی از موسسه جدا شدم و به پژوهشگاه حوزه و دانشگاه رفتم. این پژوهشگاه دارای 8 گروه آموزشی و پژوهشی بود. قبل از ورود بنده به پژوهشگاه ریاست کتابخانه زیر نظر آیت الله اعرافی و معاونت پژوهشی برعهده آیت الله رجبی بود. ولی دوره ای که بنده در خدمت پژوهشگاه بودم، مسئولیت کتابخانه با جناب آقای ابوالفضل احمدی و معاونت پژوهشی بر عهده دکتر نوذری بود.

بین سالهای 76-77 جناب آقای احمدی مدیر کل ارشاد اسلامی استان از ایشان دعوت کردند که به عنوان مشاور کتابداری، کتابخانه مرکزی قم را احیا کنند و ایشان با اقداماتی از جمله برگزاری کلاسهای فهرستنویسی برای کارکنان و همچنین ساماندهی مجموعه و تهیه سیستم و خرید نرم افزار و ... با الهام از کتابخانه مرکزی شهر کرمان به احیا کتابخانه در قم پرداختند. در همین زمان در دانشگاه قم، اعتراضاتی شکل گرفته بود برای تحقق مطالبات دانشجویان، از جمله این مطالبات برپایی کتابخانه در این مجموعه بود که برای راه اندازی آن از جناب آقای محمدی دعوت به عمل آمد. در زمان معاونت پژوهشی جناب آقای عبدالله امیری فر، جناب آقای حسینی مسئول کتابخانه دانشگاه بودند. با توجه به حجم بالای کار در کتابخانه و تعداد نیروی کم تصمیم گرفته شد وضعیت بنده از قرارداد ساعتی به قراردادی تمام وقت تبدیل شود و حضور دائمی در کتابخانه داشته باشم.

عضو هیأت علمی دانشگاه قم ادامه دادند: رشته کتابداری از سال79 به رشته های این دانشگاه افزوده گردید و در سال 80 واحد خواهران و کتابخانه آن نیز راه اندازی شد،. اولین سخنرانی دکتر محمدی به عنوان مسئول کتابخانه در افتتاحیه کتابخانه واحد خواهران اتفاق افتاد.

سال 79 همزمان با دانشگاه قم، دانشگاه آزاد اسلامی نیز رشته کتابداری را به رشته های دانشگاهی این دانشگاه اضافه کرد که در اولین ورودی 28 دانشجوی رشته کتابداری پذیرفته شدند، 26 خانم، 2 آقا

دکتر محمدی به این نکته نیز اشاره کردند و با وام گرفتن از کلام افلاطون که می‌گوید: «یا حکیمان باید حاکم باشند، یا حاکمان باید حکیم باشند»، عنوان کردند: مدیری در کتابخانه می‌تواند موفق باشد که جنس کتابداری را بشناسد، و اگر کتابدار دارای تحصیلات تخصصی باشد ولی توان مدیریت نداشته باشد، موفق نخواهد بود. در حقیقت ایشان عقیده دارند: «یا مدیران باید کتابدار باشند، یا کتابداران باید مدیر شوند.»

ایشان در ادامه افزودند بنده معتقد هستم در کتابخانه باید دانش تخصصی مدیریت کند، لذا مدیری موفق خواهد بود که به دانش تخصصی احترام بگذارد در غیر این صورت موفقیتی نخواد داشت. مدیری موفق خواهد بود که بازوان قوی داشته باشد و این بازوان کتابداران او هستند.

در پایان رئیس انجمن کتابداری استان با این کلام سخنان خود را به پایان رساندند: روی سخنم با کتابدارن است، کتابدار نباید خود را کارمند کتابخانه بداند و باید برای تمام بخشها برنامه و ایده داشته باشد و به مدیران سازمان ارائه کند، مدیران در برابر علم تسلیم هستند. نهایت آرمان یک کتابدار باید این باشد که ایده هایش تحقق یابد، حال مهم نیست به دست چه کسی!

تصاویر
  • دکتر محمدی: مدیری در کتابخانه موفق خواهد بود که بازوان قوی داشته باشد و این بازوان کتابداران او هستند.